Prva Sveta arhijerejska liturgija na ostrvu Vido
31/05/2024
Sveti mučenik Patrikije episkop bruski, sa tri prezvitera: Akakijem, Menandrom i Polienom, subota, 1. jun
01/06/2024
Prva Sveta arhijerejska liturgija na ostrvu Vido
31/05/2024
Sveti mučenik Patrikije episkop bruski, sa tri prezvitera: Akakijem, Menandrom i Polienom, subota, 1. jun
01/06/2024

U slavu i čast Svetih mučenika surduličkih

Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije je načalstvovao 29. maja 2024. godine, na praznik Svetih mučenika surduličkih, svetom Liturgijom u hramu Svetog velikomučenika Georgija u Surdulici.

Stogodišnjica od osvećenja spomen-kosturnice Svetih mučenika surduličkih biće narednih dana obeležena na najvišem crkvenom i državnom nivou. Tim povodom, mnogostradalni grad Surdulicu i njene blagočestive žitelje 29. maja 2024. godine je posetio predstojatelj Srpske Pravoslavne Crkve, Njegova Svetost g. Porfirije, koji je načalstvovao svetom Liturgijom u hramu Svetog velikomučenika Georgija uz sasluženje preosvećene gospode episkopa vranjskog Pahomija, šumadijskog Jovana, timočkog Ilariona, niškog Arsenija, osečko-poljskog i baranjskog Heruvima, valjevskog Isihija, šabačkog Jeroteja, lipljanskog Dositeja i topličkog Petra, kao i visokoprepodobnog arhimandrita Metodija, sveštenstva, monaštva i vernog naroda Božjeg.

Naglasivši istinu, često skrivanu i zanemarivanu, da je Surdulica i njena okolina sveta zemlja srpska natopljena krvlju mučenika, krvlju onih koji su verovali u Hrista i koji ni na koji način nisu hteli da odustanu od sebe, od svog roda i od svoje Crkve, do mere i do tačke da su svoje živote na kraju položili za svoj rod i za svoju Crkvu, patrijarh Porfirije je podsetio:

– I kao što je narod Surdulice uvek kroz istoriju, a naročito tokom Prvog svetskog rata, dao svoju žrtvu za svoj rod i za svoju Crkvu, tako je naš narod kroz čitavu svoju istoriju, od Svetog Save pa do naših dana, a naročito tokom Prvog svetskog rata, kada je postradalo toliko naših ljudi da nema nijednog drugog naroda pod kapom nebeskom koji je u odnosu na svoj broj toliko postradao. Braneći svoje ognjište, braneći sebe, pa i u takvim prilikama trudeći se da ne čini zločine, nego da braneći sebe odbrani ono što je njegovo; braneći čast, braneći naravno i svoju veru pravoslavnu, krst časni i slobodu zlatnu, stradao je neprestano naš narod i u Drugom ratu i kad god je bilo onih koji su hteli da mu uzmu slbodu i koji su tražili da se odrekne sebe. Ali uvek posle ratova naš narod je pokazivao širinu, širio je ruke prema onima sa kojima je do juče bio u sukobu i nesporazumu, od kojih je juče trpio zulum, opraštao dugove njihove i trudio se da uspostavi normalan život. Zato je u najmanju ruku nečasno i neprimereno, naročito za to zna Surdulica i to treba reći na ovom mestu, da neko može – i taj neko nije makar ko, nego onaj koji je dolazio u srpsku zemlju i koji je činio zločine u našem narodu – da taj neko hoće da kaže da je srpski narod narod koji čini genocide.

Besedu patrijarha Porfirija na svetoj Liturgiji u crkvi Svetog velikomučenika Georgija u u Surdulici u celosti možete pročitati OVDE.

Usledila je veličanstvena ulicama Surdulice do Duboke doline, mestu stradanja, bola i nezaborava, stratištu na kome je bugarski okupator svirepo pobio nekoliko hiljada žitelja Surdulice, ali i srpskih rodoljuba iz Skoplja, Gnjilana, Prizrena, Leskovca, Niša. Osim u Dubokoj dolini, hiljade Srba je najsvirepije ubijeno i na drugim surduličkim stratištima poput Radičeve bare i Popovog mosta.

– Budimo uvek jedno, jedno u veri, jedno u Hristu, jedno u vrlini, jedno u dobru. Mi smo jedni drugima bližnji. Ne možemo voleti bilo koga drugog koji je od nas udaljen miljama kilometara a međusobno prezirati jedni druge, međusobno se mrzeti, međusobno se deliti. Neka naše različitosti ne budu povodi za podele, neka ne budu povodi za razdore, nego da budu razlog i polazna tačka za darivanje umnoženog svog dara svome bližnjem, a to je svaki pripadnik našeg naroda – poručio je Svetejši Patrijarh na kraju praznične litije i čina osvećenja slavskih darova. – Nemojmo da mržnjom budemo isključivi jedni prema drugima, čak i kada se međusobno ne slažemo i kada se sporimo. Praštajmo jedni drugima, tražimo oproštaj jedni od drugih i nemojmo dozvoliti da se na bilo koji način za nešto što je prolazno i jeftino otkidamo, odvajamo i otuđujemo od sebe – naglasio je patrijarh Porfirije, liju besedu u celosti možete pročitai OVDE.

izvor: spc.rs