Jovan Milanović: Svetosavska poetika Branka Radičevića
01/02/2024
Prepodobni Jevtimije Veliki, petak, 2. februar
02/02/2024

Vladika Kirilo bogoslužio u manastiru Savina

Gramate Eparhije buenosaireske i južno-centralnoameričke i ordene Svetih apostola Petra i Pavla episkop Kirilo uručio je igumanu manastira Savine Makariju i igumanu manastira Zočišta Stefanu

Spomen prepodobnog Makarija Egipatskog i Svetog Marka Efeskog saborno i molitveno je proslavljen u manastiru Savina u Herceg Novom.

Svetu arhijerejsku liturgiju je služio Njegovo preosveštenstvo Episkop buenosaireski i južno-centralnoamerički Kirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, uz sasluženje sveštenstva i u molitvenom prisustvu vjernog naroda. Na svetom bogosluženju odgovarao je, svojim predivnim pojanjem, vizantijski hor iz Ljubljane (Mitropolija zagrebačko-ljubljanska).

U liturgijskoj besjedi, govoreći o monaštvu, Vladika Kirilo je kazao da korijen monaštva moramo tražiti u učenju samoga Gospoda Isusa Hrista, a samim tim u riječima Jevanđelja:

“I tamo nalazimo kada Gospod govori o braku, On navodi učenicima da se preljuba vrši samim tim ako čovjek sa željom pomisli na neku osobu – time je učinio preljubu u svom srcu. Takođe, On govori o strogim pravilima bračnoga života i učenici videći to odgovaraju: Pa onda se nije dobro ženiti Gospode. Gospod onda kaže nije to za svakoga, nego kome je dato, odnosno ko može da primi, neka primi… Dakle, Gospod sam je imao, može se reći, a i Njegov preteča Jovan Krstitelj, monaški život i samim svojim primjerom daje primjer za podražavanje, ali ne obavezuje to svakoga.”

Osvrnuvši se na učenje Svetog Makarija Velikog, Vladika je posebno naglasio da je on učitelj milosrđa, učitelj ljubavi koji u svakom čovjeku, makar on bio najveći grešnik, vidi lik Božji.

“On govori da grijeh nije prirodno svojstvo čovjekovo i njegove duše, i da je on kao strani elemenat ušao u čovjeka i u čovjekovu prirodu, čovjekovu dušu i kao takav on nikad ne može da se sjedini sa čovjekovom dušom, nego to je kao neki čovječuljak, kao biće nebića koji nagovara čovjeka da čini grijeh iznutra nekako, kako to opisuje Sveti Makarije. Možemo se izbaviti od njega samo uz pomoć blagodati Božije, samo uz pomoć Božiju. Čovjek ne može ništa da uradi sam, kako je to i Spasitelj rekao, ne može da se spase sam”, besjedio je Vladika i objasnio da to ne znači da čovjek treba da se pasivno odnosi, već da treba da stupi u borbu, borbu sa pomislima. Dalje je kazao da ima blagodat očišćenja, blagodat prosvjetljenja i blagodat oboženja i da sve te stupnjeve možemo naći u učenjima i spisima Svetoga Makarija Egipatskoga, koji naročito insistira na očišćenje uma, srca i volje, i srce vidi kao centar našega duhovnog života, organ koji sjedinjuje duhovni i materijalni svijet.

Ukazao je na to da za ljude Božje ne postoje granice između života i smrti, nego su oni iznad svega toga te da je takav bio i Sveti Makarije Veliki, poznat po svom dubokom smirenju i dubokoj vjeri koja je jača od smrti. Na kraju Vladika je poručio da od Svetog Makarija Egipatskog možemo da se naučimo mnogo toga, prije svega ljubavi prema Bogu i ljubavi prema bližnjemu.

Episkop Kirilo sa igumanima manastira Savine i Zočišta

Današnjim sabranjem proslavljen je i imendan jeromonaha Makarija, igumana manastira Savina, jeromonaha Marka, sabrata ove svetinje, kao i monaha Makarija, podmainskog sabrata i monahinje Makarije iz manastira Ždrebaonik, koji svetitelje koje danas proslavljamo slave kao svoje nebeske pokrovitelje.

Na današnji praznik, kako je to uobičajeno u poslednjih pet godina, sabira se monaštvo iz Mitropolije crnogorsko-primorske koje danas proslavlja imendane, a sabranja se odvijaju svake godine kružno u Savini, Podmainama i Ždrebaoniku. Sabranju je prisustvovao veliki broj monaštva i vjernog naroda kako bi što dostojnije proslavili današnji veliki praznik sa nadom da će se, ako Bog da, iduće godine na ovaj dan sabrati u manastiru Ždrebaonik, kojem pada red da organizuje proslavu imendana.

Njegovo preosveštenstvo Episkop buenosaireski i južno-centralnoamerički g. Kirilo je uručio dvije gramate Eparhije buenosaireske i južno-centralnoameričke i ordene Svetih apostola Petra i Pavla igumanu savinskom Makariju i arhimandritu Stefanu, igumanu Manastira Svetih vrača Kozme i Damjana u Zočištu kod Orahovca za djelatnu ljubav prema svojoj svetoj majci Crkvi, za pomoć u misiji Srpske pravoslavne crkve na prostorima Južne i Centralne Amerike.

Vesna Dević i Slobodanka Grdinić / Mitropolija crnogorsko-primorska