![](https://mitropolija-zagrebacka.org/wp-content/uploads/2025/01/Novo-Mesto-58-150x150.jpg)
Savindan – hramovna slava u Novom Mestu
28/01/2025![](https://mitropolija-zagrebacka.org/wp-content/uploads/2025/01/monodrama-iskra-e1738140190113-150x150.jpg)
Predstava „Iskra“ u Narti
29/01/2025Svečana proslava Savindana u Gimnaziji u Zagrebu
![](https://mitropolija-zagrebacka.org/wp-content/uploads/2025/01/Savindan-u-SPOG-u-2025-38-1200x480.jpg)
Školska slava, a ujedno i Dan škole, proslavljen je u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji „Kantakuzina Katarina Branković“ u Zagrebu, Svetom liturgijom i svečanom akademijom koju su pripremili učenici SPOG-a. Izvedena je i učenička predstava „Spogoreće godine“.
Svetom arhijerejskom Liturgijom koju je u kapeli Svetog Save pri Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji „Kantakuzina Katarina Branković“ i Duhovnom centru u Zagrebu služio Njegovo Preosveštenstvo Episkop buenosajerski i južnocentralnoamerički Kirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, obilježen je praznik Svetog Save, prvog arhiepiskopa i prosvjetitelja srpskog, školska slava i Dan škole. U molitvenom prisustvu učenika i nastavnika Gimnazije, vjernog naroda zagrebačke parohije i konzula Republike Srbije u Zagrebu Stefana Ristića, Episkopu su sasluživali protojerej-stavrofor Kirko Velinski iz Makedonske pravoslavne crkve Ohridske arhiepiskopije, sveštenik Zoran Radić i đakon Aleksandar Lukić. Pojanjem su odgovarali sveštenik Đorđe Filipović, sestra Paraskeva iz Manastira Svete Petke i hor učenika Gimnazije.
Tokom Liturgije vladika Kirilo blagoslovio je slavske darove i osvetio novoizrađene ikone ikonostasa kapele Svetog Save, ikonopisane povodom jubileja dvadeset godina od osnivanja Škole. Sabranju se obratio episkop Kirilo čestitajući direktoru škole protojereju-stavroforu Slobodanu Laliću, profesorima, zaposlenima i učenicima Gimnazije, ali i svima okupljenima praznik Svetog Save – najznačajnije ličnosti sveukupne istorije našeg naroda.
Nakon Liturgije i kratke pauze tokom koje su u Gimnaziju došli brojni i dragi gosti, uslijedila je Svetosavska akademija u svečanoj dvorani na kojoj su učenici pozdravili goste povodom Dana škole, zajedničkog praznika duhovnosti, znanja, kulture i zajedništva, istakavši da ove godine obilježavamo 850 godina od rođenja Svetog Save, što naš susret čini još svečanijim, podsjećajući nas na trajnu važnost njegovog djela i nasljeđa za obrazovanje, kulturu i duhovnost.
Goste je pozdravio direktor Gimnazije, protojerej-stavrofor Slobodan Lalić ističući da uz jubilej 850 godina od rođenja Svetog Save, ove godine obilježavamo i važan jubilej 20 godina postojanja i rada Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina-Katarina Branković“ u Zagrebu.
Svetosavsku besjedu održala je dr Milena Joksimović na temu „Kantakuzina Katarina Branković – simvol snage i ustrajnosti“ u kojoj je govorila o životu i djelu Katarine Branković, ali i istakla kako je Katarina kroz vjeru nastavila tradiciju Svetog Save koji je postavio temelje srpskog duhovnog identiteta i pokazala da se osobni identitet i vjerska pripadnost mogu očuvati unatoč složenim obiteljskim i političkim okolnostima.
Dr Joksimović je istakla Katarininu ljubav prema sopsvenom nasljeđu i sposobnost da istovremeno djeluje u raznolikom kulturnom i vjerskom okruženju što joj je omogućilo da postane spona između brojnih svijetova – srpskog i hrvatskog, slavenskog i njemačkog, pravoslavnog, rimokatoličkog i muslimanskog, između Istoka i Zapada.
Učenici i njihovi nastavnici, predvođeni profesoricom srpskog jezika Petrom Puškar, inspiraciju za ovogodišnji program pronašli su u dvostrukoj godišnjici rođenja – dvojice velikana književnosti, Danila Kiša i Branka Ćopića. Iako se obojica bave temom Drugog svjetskog rata, od čijeg završetka je prošlo 80 godina, učenici su inspiraciju pronašli u njihovom pismu o mladosti. Njihova djela svjedoče o ljepoti djetinjstva, težini odrastanja i snazi prijateljstva, temama koje su neraskidivo vezane za školu i život mladih.
Priredba se odvijala na dvije lokacije: u svečanoj dvorani s plesno-dramskim dijelom programa, koji je uključivao predstavu Spogoreće godine. Prvi, plesni, dio temelji se na priči Eolska harfa Danila Kiša, koja metaforički prikazuje odrastanje kroz prizmu imaginacije i samoće, dok je drugi dio inspirisan djelom Branka Ćopića Magareće godine te prikazuje svakodnevicu učenika SPOG-a u domu i školi, njihova prijateljstva i ljubavi. U atrijumu škole folklorna sekcija je predstavila tradicionalne svadbene običaje Kosovskog pomoravlja kroz ples i pjesmu.
Među brojnim prijateljima Gimnazije, akademiji su prisustvovali episkop Kirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, sveštenstvo Svetopreobraženskog hrama u Zagrebu, monaštvo Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, prof. dr Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća, Stefan Ristić, konzul Republike Srbije u Zagrebu, Nandor Čapo i Milan Vukelić iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Natalija Koprenica, savjetnica za srpsku nacionalnu manjinu pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, Nikola Vukobratović, predsjednik SKD Prosvjeta, prof. dr Siniša Tatalović, potpredsjednik SKD Prosvjeta, Slavica Beljak iz SPD Privrednik, direktori i vaspitači u zagrebačkim učeničkim domovima, roditelji i bivši učenici SPOG-a.
U nastavku, gosti su imali priliku obići Školu i izložbu veoma interesantnih radova darovite učenice četvrtog razreda Mirele Janković. Uslijedilo je i prigodno slavsko posluženje.
Slobodan Lalić