Prepodobni Isidor Pelusiot, subota, 17. februar
17/02/2024
Vladika Kirilo posjetio hram svetog Spiridona u Trstu
17/02/2024
Prepodobni Isidor Pelusiot, subota, 17. februar
17/02/2024
Vladika Kirilo posjetio hram svetog Spiridona u Trstu
17/02/2024

Sretenje u Novoj Gorici

Pravedni Simeon je shvatio da Sretenje njegovo sa Hristom ima vaseljenski, svečovječanski značaj, rekao je vladika Kirilo.

 

Na praznik Sretenja Gospodnjeg, 15. februara, Episkop buenosajreski i južno – centralnoamerički Kirilo, administrator Eparhije zagrebačko-ljubljanske služio je Svetu Liturgiju u hramu Svete Trojice u Novoj Gorici. Sasluživali su mu protojerej-stavrofor Tomo Ćirković, paroh u Kopru, jerej Aleksandar Obradović, arhijerejski namjesnik ljubljanski i jerej Miroslav Ćirković, paroh u Novoj Gorici. Vladika Kirilo je o. Tomi Ćirkoviću, povodom 40 godina svešteničke službe, darivao naprsni krst.

U liturgijskoj besjedi episkop je podsjetio da je sveti Simeon Bogoprimac bio jedan od sedamdesetorice prevodilaca Starog Zavjeta sa jevrejskog na grčki jezik, a koji je naručio jedan od careva iz dinastije Ptolomeja. Grci su, kako je rekao, osvojili Stari Svijet ne silom nego kulturom.

„Car Ptolomej je tražio da se prevede Sveto pismo Starog Zavjeta. Prevodilo ga je sedamdeset prevodilaca među kojima je bio i Simeon Bogoprimac. Njihov prevod je ostao temelj svih kasnijih prevoda Starog Zavjeta. Sveti Simeon je, prevodeći knjigu proroka Isaije, naišao na jedno mjesto koje kaže: ‘Djeva će začeti i rodiće sina’ i njemu se to učinilo neshvatljivo, pa je htio to da prepravi i prevede taj stih sa: ‘Mlada žena će roditi’. Međutim, anđeo mu zadrži ruku da prevede onako kako je tamo napisano i rekao mu da neće umrijeti dok ne vidi ispunjenje tog proroštva. Zato je on živio nekoliko stotina godina razmišljajući o promislu Božjem. Kada je Simeon primio u svoje naručje Bogomladenca Hrista, izgovorio je čuvene riječi koje se ponavljaju na svim našim bogosluženjima: ‘Sada otpuštaš u miru slugu svoga, Gospode, po riječi svojoj, jer vidješe oči moje spasenje Tvoje, koje si ugotovio pred licem svih naroda. Svjetlost, da prosvjećuje neznabošce i slavu naroda tvoga Izrailja’. Simeon je shvatio da Sretenje njegovo sa Hristom ima vaseljenski, svečovječanski značaj“, istakao je u prazničnoj besjedi vladika Kirilo.

Njegovo Preosveštenstvo je rekao da je Simeon Bogoprimac u svom proročkom nadahnuću vidio da će to dijete mnoge podići, ali da će mnoge i oboriti u Izrailju.

„Gospod podiže onoga ko ima pravednost, kao što je imao pravednost Sveti Simeon Bogoprimac, kao što podiže i onoga koji se moli i posti. Da bismo i mi imali takav susret, da bi on proizveo ono pozitivno u nama, što je važno za vječni plamen, treba i mi da podržavamo osobine Svetog Simeona. U mudrosti, u krotosti, u jednom pobožnom odnosu prema Bogu. I da ne zaboravljamo dva krila naše duše – molitvu i post. Naš život je neprestana borba, jer treba da se borimo protiv zlog duha. Gospod svojim vaskrsenjem podiže sve one koji se staraju da budu pravedni, mislosrdni prema svom bližnjem. To je suština praznika Sretenje koji je promijenio čitav svijet“, kazao je vladika Kirilo.

 

N.M.