Kardinal Bozanić izrazio saučešće Sinodu
22/11/2020Kardinal Koh: Patrijarh – primjer vjere i dijaloga
22/11/2020Sahranjen Patrijarh Irinej, ”čovjek mira”
U besjedi na zaupokojenoj Liturgiji, kojoj su prisustvovali i predstavnici pomjesnih Crkava, predsjednik Srbije i predsjednik Predsjedništva BiH Episkop bački Irinej je istakao da je Patrijarh Irinej bio čovjek mira i među ljudima i među narodima.
U hramu Svetog Save na Vračaru danas je sahranjen 45. Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Irinej. Svetom arhijerejskom Liturgijom načalstvovao je Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit dabrobosanski Hrizostom, predsjedavajući Svetim Arhijerejskim Sinodom. Sasluživali su mu brojni episkopi i sveštenici naše, ali i drugih pomjesnih Crkava. Izaslanik ruske Crkve bio je Mitropolit volokolamski Ilarion, a među služiteljima bio je i Mitropolit Ukrajinske Pravoslavne Crkve, borispoljski i brovarski Antonije.
Na Liturgiji i opijelu pojali su mješoviti horovi hrama Svetog Save i hor Branko iz Niša.
Tokom svete Liturgije besjedio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop bački g. Irinej.
Državni i vjerski zvaničnici
Nakon opijela od blaženoupokojenog patrijarha Irineja oprostili su se predsjedavajući Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve Mitropolit Hrizostom, starješina Sabornog hrama Svetog Arhangela Mihaila u Beogradu protojerej-stavrofor Petar Lukić, predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik. Patrijarhovo tijelo sahranjeno je u kripti hrama Svetog Save.
Pored pomenutih govornika, molitvenom ispraćaju Patrijarha prisustvovali su i predsjednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić, predsjednica Vlade Ana Brnabić sa brojnim ministrima, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović, mandatar za sastav Vlade Republike Crne Gore Zdravko Krivokapić, članovi Krunskog savjeta, predstavnici najviših kulturnih, naučnih i javnih institucija, članovi diplomatskog kora, apostolski nuncije u Beogradu nadbiskup Surijani Lučijano, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar i predstavnici drugih tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Srbiji.
Gardisti su nosili kovčeg sa tijelom Patrijarha i formirali počasne špalire.
Djelatni svjedok jevanđeljskih riječi
U liturgijskoj besjedi Episkop bački Irinej je kazao da je novoprestavljeni Patrijarh svojom ličnošću bio „delatni svedok jevanđeljskih reči koje smo čuli na Liturgiji“. „Mnogi su spremni da po sebi sudeći o drugima, olako osuđuju i presuđuju. Naš Patrijarh je bio ponekad izložen nepravednim sudovima i osudama“ rekao je između ostalog Episkop bački. On je kazao da je „naš Patrijarh Irinej, a kako mu je ime glasilo dobijeno na krštenju u detinjstvu (Miroslav), pa i ovo monaško ime, bio čovek ovaploćenja i mira i Mironosca i Mirotvorca, i među hrišćanima i među narodima, a pre svega u svom sopstvenom narodu čiji je duhovni otac bio poslednjih deset godina“.
Episkop Irinej je naglasio da je Patrijarhova mekoća „bila njegova snaga, a njegova uzdržanost je bila njegova mudrost“. „Mirna ruka Patrijarha Irineja je bez retorike i pompe čvrsto držala kormilo naše Crkve. Gledajući da nikada ne zaboravi nijednu srpsku državu i da se nikada ne odrekne našeg svetog Kosova i Metohije“, zaključio je Episkop bački.
Nepokolebljivi stub Crkve svetosavske
Poslije opijela od blaženopočivšeg Patrijarha se oprostio Mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji do izbora novog Patrijarha predsjedava Sinodom. Mitropolit je rekao da smo danas ponosni na njega i da je „Patrijarh Irinej postao nepokolebljivi stub naše Crkve svetosavske“ i pokazao se „dostojan svog velikog prethodnika i učitelja Patrijarha Pavla“, što nije bilo lako i jednostavno.
Mitropolit Hrizostom je naglasio da se Patrijarh Irinej „nikada nije predavao, niti malaksavao u služenju Bogu i svome rodu“ i da je posjedovao veliku vrlinu „služenja i poslušnosti Crkvi, a ne opsesiju vlašću“. „Tom i takvom smirenju i služenju učio nas je Patrijarh Irinej“, istakao je Mitropolit dabrobosanski i dodao da se Patrijarh pokazao kao „beskompromisni borac očuvanja časti i ugleda našeg naroda“.
Za očuvanje jedinstva Pravoslavlja
Predstavnik Ruske Pravoslavne Crkve Mitropolit volokolamski Ilarion je pročitao tekst saučešća Patrijarha moskovskog i sve Rusije Kirila, u kom piše da je Bog „Crkvi Svetog Save dao mudrog patrijarha, koji je sav svoj dugi život posvetio djelu njenog duhovnog nazidanja. Ispunjen iskrenom hrišćanskom ljubavlju prema ljudima, počivši Prvojerarh, ne štedjeći snage, uvijek se trudio da bude blizu svoje pastve, a „i u posljednjem času svog zemaljskog puta Njegova Svetost Patrijarh Irinej dijelio je stradanja onih vjernih čiji je životni put presjekla razorna epidemija“.
Patrijarh Kiril je posebno istakao zalaganje počivšeg Patrijarha Irineja na polju očuvanja jedinstva i kanonskog poretka Pravoslavne Crkve u cjelini. „Novopočivši Predstojatelj, svojim visokim autoritetom i nepokolebivom vjernošću svetim kanonima, učinio je mnogo na očuvanju jedinstva Pravoslavlja u svijetu i održavanju kanonskog poretka u Svetoj Crkvi Hristovoj“, poručio je ruski Patrijarh.
Prvenstvo služenja
U ime sveštenstva Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke i Eparhije niške, ali i svih bivših učenika kojima je Patrijarh predavao kao profesor u Prizrenskoj bogosloviji, oprostio se protojerej-stavrofor Petar Lukić, starješina Saborne crkve u Beogradu. Prota Petar je kazao da je „blagost Patrijarha Irineja uvijek pratila njegova odlučnost i razboritost, osobine koje su značajne, naročito za poglavara Crkve u svakom vremenu, a pogotovo u ovih deset godina, kada je uspješno sačuvao blagoljepije i blagovoljenije Crkve i dobre odnose sa drugima“. Patrijarh je bio „primjer smirenosti, dobrote i čestitosti. Svoje prvenstvo među ravnima je bukvalno shvatio kao prvenstvo služenja“.
„Zbog neprolaznih dobara kojima se Patrijarh Irinej ukrasio, zbog smirenja i razboritosti, zbog monaškog podviga i iskrenog služenja Bogu, sveštenstvo ga je voljelo i poštovalo kao roditelja“, zaključio je prota Petar.
Brisao sve granice
Od Patrijarha se oprostio i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik koji je istakao da „okupljeni danas iznad odra blaženopočivšeg Patrijarha srpskog Irineja ispunjavamo njegovu svešteničku želju da se okupimo i držimo zajedno, ne samo kada su i ovakvi događaji u pitanju, već da se kao narod sabiramo i u volji i u nevolji. Danas nas je sabrao njegov odlazak, a jedanaest godina sabirali su nas njegovi dolasci“.
Po Dodikovim riječima, Patrijarh je imao ljubav za sve u Republici Srpskoj i rado je dolazio. On je bio „pastir svih nas“, koji je „brisao sve granice među našim državama, gradovima, regijama, među nama“. A i jeste snaga naše Crkve vijekovima da „nadilazi i prevazilazi granice i međe i da prevazilazi vrijeme“ – rekao je Dodik. Za njega je Patrijarh bio „neobično običan i skoroman čovjek, čovjek blagih riječi i čvrstih dijela“.
Jasni ciljevi
Na kraju se od blaženoupokojenog Patrijarha oprostio i predsjednik Republike Srbije rekavši da je Patrijarh srpski Irinej, sklopio oči onako kako je i živeo „u miru, sa sobom, Bogom, sa Crkvom i ljudima“.
Predsjednik Vučić je kazao da je Patrijarhov život imao jasne ciljeve: Boga, ljubav, Srbiju i celokupan srpski narod, ma gde da živi. „Njegov Bog je bio Bog razuma, onaj koji prašta, koji razume, koji voli. Bog svih nas, onaj koji ne deli, nego spaja, onaj koji nas uči i koji nas čuva“.
Vučić je naglasio Patrijarhovo staranje za dovršetak hrama Svetog Save i rekao da ga je gradio „gradeći sve nas“. „Verovao je da njegova veličina nije samo u dimenzijama, u velelepnosti, u božanstvenom mozaiku, nego u zajedništvu koje taj sveti hram simbolizuje, na koje poziva“. Vučić je rekao da je Patrijarh Irinej „zaslužan za obnovu kulture sećanja“ i da je „blagoslovio večno sećanje i svakogodišnje održavanje zajedničkog pomena Srbije i Srpske povodom strašnog zločina počinjenog nad krajiškim narodom“. Patrijarh je „uspostavio partnerski odnos sa državom govoreći da ‘država treba da radi svoj posao, a Crkva svoj’. Radeći tako jačali su i država, i Crkva, na sreću naroda“, rekao je predsjednik Vučić.