Kардинал Бозанић изразио саучешће Синоду
22/11/2020
Кардинал Кох: Патријарх – примјер вјере и дијалога
22/11/2020

Сахрањен Патријарх Иринеј, ”човјек мира”

Фото: spc.rs

У бесједи на заупокојеној Литургији, којој су присуствовали и представници помјесних Цркава, предсједник Србије и предсједник Предсједништва БиХ Епископ бачки Иринеј је истакао да је Патријарх Иринеј био човјек мира и међу људима и међу народима.

 

У храму Светог Саве на Врачару данас је сахрањен 45. Патријарх Српске Православне Цркве Иринеј. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Хризостом, предсједавајући Светим Архијерејским Синодом. Саслуживали су му бројни епископи и свештеници наше, али и других помјесних Цркава. Изасланик руске Цркве био је Митрополит волоколамски Иларион, а међу служитељима био је и Митрополит Украјинске Православне Цркве, бориспољски и броварски Антоније.

На Литургији и опијелу појали су мјешовити хорови храма Светог Саве и хор Бранко из Ниша.

Током свете Литургије бесједио је Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј.

Државни и вјерски званичници

Након опијела од блаженоупокојеног патријарха Иринеја опростили су се предсједавајући Синодa Српске Православне Цркве Митрополит Хризостом, старјешина Саборног храма Светог Архангела Михаила у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић, предсједник Републике Србије Александар Вучић и предсједник Предсједништва Босне и Херцеговине Милорад Додик. Патријархово тијело сахрањено је у крипти храма Светог Саве.

Поред поменутих говорника, молитвеном испраћају Патријарха присуствовали су и предсједник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић, предсједница Владе Ана Брнабић са бројним министрима, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, мандатар за састав Владе Републике Црне Горе Здравко Кривокапић, чланови Крунског савјета, представници највиших културних, научних и јавних институција, чланови дипломатског кора, апостолски нунције у Београду надбискуп Суријани Лучијано, надбискуп београдски Станислав Хочевар и представници других традиционалних цркава и вјерских заједница у Србији.

Гардисти су носили ковчег са тијелом Патријарха и формирали почасне шпалире.

Дјелатни свједок јеванђељских ријечи

У литургијској бесједи Епископ бачки Иринеј је казао да је новопрестављени Патријарх својом личношћу био „делатни сведок јеванђељских речи које смо чули на Литургији“. „Многи су спремни да по себи судећи о другима, олако осуђују и пресуђују. Наш Патријарх је био понекад изложен неправедним судовима и осудама“ рекао је између осталог Епископ бачки. Он је казао да је „наш Патријарх Иринеј, а како му је име гласило добијено на крштењу у детињству (Мирослав), па и ово монашко име, био човек оваплоћења и мира и Мироносца и Миротворца, и међу хришћанима и међу народима, а пре свега у свом сопственом народу чији је духовни отац био последњих десет година“.

Епископ Иринеј је нагласио да је Патријархова мекоћа „била његова снага, а његова уздржаност је била његова мудрост“. „Мирна рука Патријарха Иринеја је без реторике и помпе чврсто држала кормило наше Цркве. Гледајући да никада не заборави ниједну српску државу и да се никада не одрекне нашег светог Косова и Метохије“, закључио је Епископ бачки.

Непоколебљиви стуб Цркве светосавске

Послије опијела од блаженопочившег Патријарха се опростио Митрополит дабробосански Хризостом, који до избора новог Патријарха предсједава Синодом. Митрополит је рекао да смо данас поносни на њега и да је „Патријарх Иринеј постао непоколебљиви стуб наше Цркве светосавске“ и показао се „достојан свог великог претходника и учитеља Патријарха Павла“, што није било лако и једноставно.

Митрополит Хризостом је нагласио да се Патријарх Иринеј „никада није предавао, нити малаксавао у служењу Богу и своме роду“ и да је посједовао велику врлину „служења и послушности Цркви, а не опсесију влашћу“. „Том и таквом смирењу и служењу учио нас је Патријарх Иринеј“, истакао је Митрополит дабробосански и додао да се Патријарх показао као „бескомпромисни борац очувања части и угледа нашег народа“.

За очување јединства Православља

Представник Руске Православне Цркве Митрополит волоколамски Иларион је прочитао текст саучешћа Патријарха московског и све Русије Кирила, у ком пише да је Бог „Цркви Светог Саве дао мудрог патријарха, који је сав свој дуги живот посветио дјелу њеног духовног назидања. Испуњен искреном хришћанском љубављу према људима, почивши Првојерарх, не штедјећи снаге, увијек се трудио да буде близу своје пастве, а „и у посљедњем часу свог земаљског пута Његова Светост Патријарх Иринеј дијелио је страдања оних вјерних чији је животни пут пресјекла разорна епидемија“.

Патријарх Кирил је посебно истакао залагање почившег Патријарха Иринеја на пољу очувања јединства и канонског поретка Православне Цркве у цјелини. „Новопочивши Предстојатељ, својим високим ауторитетом и непоколебивом вјерношћу светим канонима, учинио је много на очувању јединства Православља у свијету и одржавању канонског поретка у Светој Цркви Христовој“, поручио је руски Патријарх.

Првенство служења

У име свештенства Архиепископије београдско-карловачке и Епархије нишке, али и свих бивших ученика којима је Патријарх предавао као професор у Призренској богословији, опростио се протојереј-ставрофор Петар Лукић, старјешина Саборне цркве у Београду. Прота Петар је казао да је „благост Патријарха Иринеја увијек пратила његова одлучност и разборитост, особине које су значајне, нарочито за поглавара Цркве у сваком времену, а поготово у ових десет година, када је успјешно сачувао благољепије и благовољеније Цркве и добре односе са другима“. Патријарх је био „примјер смирености, доброте и честитости. Своје првенство међу равнима је буквално схватио као првенство служења“.

„Због непролазних добара којима се Патријарх Иринеј украсио, због смирења и разборитости, због монашког подвига и искреног служења Богу, свештенство га је вољело и поштовало као родитеља“, закључио је прота Петар.

Брисао све границе

Од Патријарха се опростио и предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине Милорад Додик који је истакао да „окупљени данас изнад одра блаженопочившег Патријарха српског Иринеја испуњавамо његову свештеничку жељу да се окупимо и држимо заједно, не само када су и овакви догађаји у питању, већ да се као народ сабирамо и у вољи и у невољи. Данас нас је сабрао његов одлазак, а једанаест година сабирали су нас његови доласци“.

По Додиковим ријечима, Патријарх је имао љубав за све у Републици Српској и радо је долазио. Он је био „пастир свих нас“, који је „брисао све границе међу нашим државама, градовима, регијама, међу нама“. А и јесте снага наше Цркве вијековима да „надилази и превазилази границе и међе и да превазилази вријеме“ – рекао је Додик. За њега је Патријарх био „необично обичан и скороман човјек, човјек благих ријечи и чврстих дијела“.

Јасни циљеви

На крају се од блаженоупокојеног Патријарха опростио и предсједник Републике Србије рекавши да је Патријарх српски Иринеј, склопио очи онако како је и живео „у миру, са собом, Богом, са Црквом и људима“.

Предсједник Вучић је казао да је Патријархов живот имао јасне циљеве: Бога, љубав, Србију и целокупан српски народ, ма где да живи. „Његов Бог је био Бог разума, онај који прашта, који разуме, који воли. Бог свих нас, онај који не дели, него спаја, онај који нас учи и који нас чува“.

Вучић је нагласио Патријархово старање за довршетак храма Светог Саве и рекао да га је градио „градећи све нас“. „Веровао је да његова величина није само у димензијама, у велелепности, у божанственом мозаику, него у заједништву које тај свети храм симболизује, на које позива“. Вучић је рекао да је Патријарх Иринеј „заслужан за обнову културе сећања“ и да је „благословио вечно сећање и свакогодишње одржавање заједничког помена Србије и Српске поводом страшног злочина почињеног над крајишким народом“. Патријарх је „успоставио партнерски однос са државом говорећи да ‘држава треба да ради свој посао, а Црква свој’. Радећи тако јачали су и држава, и Црква, на срећу народа“, рекао је предсједник Вучић.

Фотогалерија 1

Фотогалерија 2

Фотогалерија 3