Звона карипске Грачанице чују се до косовске Грачанице!
13/12/2024
Епископ Кирило посјетио православне парохије у провинцији Ћако у Аргентини
17/12/2024
Звона карипске Грачанице чују се до косовске Грачанице!
13/12/2024
Епископ Кирило посјетио православне парохије у провинцији Ћако у Аргентини
17/12/2024

Патријарх Порфирије у Загребу: Сви смо једни другима потребни!

Његова Светост је, након што је служио Свету Литургију, учествовао на 13. конгресу привредникових стипендиста и српске омладине у Загребу и уручио уговоре о стипендирању новој генерацији стипендиста.

 

Патријарх српски Порфирије служио je 15. децембра, Свету Литургију у храму Преображења Господњег у Загребу, Саборном храму Епархије загребачко-љубљанске.

После читања недељног јеванђељског одељка, чудесне приче о Милостивом Самарјанину, многобројном верном народу, патријарх Порфирије је поручио:

– Ову причу Господ је испричао, јер су му књижевници и фарисеји поставили питање: Ко је мој ближњи? Одговорио им је на крају поновним питањем: Ко је ближњи пострадалом? Да ли су то они коју су му формално блиски, по вери и по националној припадности, или онај који ништа од тога није, али је исказао, потврдио и показао љубав према страдалнику. Одговор је, браћо и сестре, потпуно јасан. Ближњи је онај који пружа љубав, који разуме, који слуша, који пружа подршку, који зна да је сваки човек икона Божја и да смо сви једни другима потребни. Тај је ближњи.

– Као епилог и закључак данашње јеванђељске приче остаје питање које је нама упућено, не питање: Ко је мој ближњи? него питање: Коме сам ја ближњи? Сами себи ћемо дати одговор опет имајући у виду Јеванђеље Христово, јер кад поставимо такво питање критеријуми и мере који су дати у Јеванђељу биће критеријуми кроз које ћемо ми одмеравати и процењивати себе, а не друге. Коме сам ја ближњи? – сви да се запитамо, стојећи пред Јеванђељем Христовим, пред Њим, самим Христом Господом нашим, као огледалом и добићемо засигурно јасан одговор – закључио је патријарх Порфирије.

У храму Преображења Господњег Свјатјејшем Патријарху саслуживало је загребачко свештенство, свештеник Богољуб Остојић и протођакон Драган Радић.

По завршетку богослужења у Саборном храму, Његова Светост учествовао је на Тринаестом конгресу привредникових стипендиста и српске омладине одржаном у свечаној дворани Православне опште гимназије Кантакузина Катарина Бранковић.

Том приликом Патријарх Порфирије одржао је говор у ком је изразио радост што је део привредника и истакао ”не само да се осећам чланом Привредника, него суштински знам да јесам део Привредника. Припадам Привреднику уназад много деценија где год да се он налази и ако ме Привредник не избаци сигуран сам да ћу, што се мене тиче, остати у Привреднику докле год постојим. Из тог разлога рачунајте увек на нашу подршку зато што она неће бити подршка некога некоме, него ће бити подршка и помоћ себи. Рачунајте на подршку у свему што је добро, што је честито, што је врлина и никад подршку у нечему што није у складу са честитошћу, са врлином, са добром. Баш ово што је Никола [Лунић, председник СПД Привредник] рекао: будимо за једно, тј. за једно које се може назвати добром, које се може назвати врлином и честитошћу, а може се превести и речима Владимира Матијевића: Рад – Штедња – Честитост”, казао је Његова Светост у говору након ког је свечано уручио уговоре о стипендирању новој генерацији Привредникових стипендиста.

Иначе, огранак Привредника у Хрватској током прошле године стипендирао је 130, а у текућој 2024/25. школској/академској години стипендира укупно 146 ученика и студената из свих крајева Хрватске. Ове године додељено је 69 студентских и 75 ученичких стипендија из Фонда Владимир Матијевић и две студентске стипендије из Фонда Ивана Вујновић, што укупно износи 146 годишњих стипендија. Месечна студентска стипендија из Фонда Владимир Матијевић износи 160, ученичка 80, а месечна стипендија из Фонда Ивана Вујновић износи 200 евра. Стипендије се исплаћују током девет месеци трајања школске, односно академске године.

Српско привредно друштво Привредник је једна од највећих живих задужбина наше новије историје са просветно-привредним карактером. Идејни творац и оснивач ове институције је Владимир Матијевић, са својим кругом сарадника и визијом како побољшати економске и социјалне прилике српског народа у Аустро-Угарској монархији на заласку деветнаестог века. Обављајући посао банкара и велетрговца створио је Српско привредно друштво Привредник 1897. године у Загребу. Том чину је претходило оснивање Српске банке 1895. године у Загребу, а потом и штедно-кредитних задруга, од којих је једна била у Новом Саду, где је обновљен рад и установљено данашње седиште Привредника.

 

Извор: spc.rs