Nova kupola postavljena na hram u Velikoj Mučni
19/11/2024
Četiri godine od upokojenja Patrijarha Irineja
20/11/2024
Nova kupola postavljena na hram u Velikoj Mučni
19/11/2024
Četiri godine od upokojenja Patrijarha Irineja
20/11/2024

Održan koncert Hora zagrebačkog Sabornog hrama: ”U susret Svetom Đorđu”

Koncertom su predstavljeni fragmenti duge i bogate istorije pojanja u tradiciji pravoslavnih hrišćana, prevashodno Srba, ali i Grka, Rusa i drugih pravoslavnih žitelja grada Zagreba tokom prethodnih više od 100 godina

 

Hor Hrama Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, na dan svoje slave – spomen prenosa moštiju Svetog Georgija – Đurđic, u subotu, 16. novembra, u zahvalnost Bogu i svom zaštitniku, održao je u Sabornom zagrebačkom hramu koncertom pod nazivom „U susret Svetom Đorđu“. Na programu su bila dela Kornelija Stankovića, Nenada Baračkog, Nikolaja Kedrova, Jovana Laskarisa, Kir Stefana Srbina, ali i Franje Dugana, Mitropolita zagrebačkog Damaskina i Ivane Srbljan. Horom je maestralno dirigovala Olena Ciglenjak, a solisti su bili Lara Viujasinović, Lovro Ivić, Mario Bokun i jerej Majk Žikić.

Sveštenik Majk Žikić pozdravio je prisutne i prenio im blagoslove i pozdrave Episkopa buenosajreskog i južno-centralnoameričkog Kirila, administratora Mitropolije zagrebačko-ljubljanske koji se trenutno nalazi u Južnoj Americi. Otac Majk se u ime hora zahvalio i osnivaču i pokrovitelju hora – Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini zagrebačkoj i starešini hrama, protojereju-stavroforu Dušku Spasojeviću, kao i Ivani Srbljan, dugogodišnjem prethodnom dirigentu hora.

Koncertom su predstavljeni fragmenti duge i bogate istorije pojanja u tradiciji pravoslavnih hrišćana, prevashodno Srba, ali i Grka, Rusa i drugih pravoslavnih žitelja grada Zagreba tokom prethodnih više od 100 godina. Među osnivačima hora bili su i ugledni pojedinci tog vremena – Đurica Popović, Nikola Gavela, Mihajlo Janković, Milan Simeonović, Jovan barun Živković i mnogi drugi. Kada su, 1882. godine, od strane austrougarskih vlasti potvrđena pravila i statut hora, hor je kao svog zaštitnika počeo da proslavlja Svetog Đorđa, na dan prenosa njegovih moštiju – Đurđic.

Hor je već početkom dvadesetog vijeka imao žive kulturne veze sa mnogim institucijama i srpskim društvima kako u Austro-Ugarskoj tako i u Srbiji i šire.

Dolazak u Zagreb velikog broja ruskih emigranata nakon Oktobarske revolucije ostavio je poseban pečat i trag na pojanje i repertoar hora, ali i na život pravoslavne zajednice u Zagrebu. Susret različitih pravoslavnih muzičkih tradicija, obilježio je djelovanje hora kroz dvadeseti vijek, a njegovanje tog susreta nastavlja se i u naše vrijeme, o čemu svjedoči repertoar izveden na koncertu ”U susret Svetom Đorđu”.

P.K.

Foto: Jovica Drobnjak