Најава: Владика Кирило у Бојанцима
03/09/2025
Најава: Владика Кирило у Бојанцима
03/09/2025

Митрополит димитријадски и алмироски Игнатије у посјети Загребу

Празник Светог мученика Агатоника и Светог свештеномученика Горазда Чешког, у оквиру дана посвећених Светим новомученицима јасеновачким, молитвено је прослављен у четвртак, 4. септембра, у храму Светог Саве у Загребу.

Свету архијерејску Литургију том приликом служио је Његово Преосвештенство Eпископ пакрачко-славонски г. Јован, који је тога дана молитвено обиљежио и четрнаесту годишњицу своје архипастирске службе.

Светој Литургији молитвено су присуствовали Његово Високопреосвештенство Митрополит димитријадски и алмироски г. Игнатије (Волос, Грчка православна црква), као и домаћин Његово Преосвештенство Eпископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске.

По завршетку Литургије, митрополит Игнатије у пратњи eпископа Кирила и eпископа Јована обишао је Српску православну општу гимназију „Кантакузина Катарина Бранковић“ и Духовни центар на Светом Духу, гдје се упознао са образовним и духовним животом загребачке црквене заједнице. Потом је посјетио и манастир Свете Петке.

Након тога, митрополит Игнатије је обишао Саборни храм Преображења Господњег у Загребу и упознао се са његовим историјским и духовним значајем. 

У братској и срдачној атмосфери вођен је разговор о црквеном животу, мисији Цркве у савременом друштву и важности јединства међу сестринским помјесним Црквама.

Посјета митрополита Игнатија представља снажан израз заједништва и братске љубави, као и подршке животу и дјеловању Православне Цркве у Хрватској.