Izložba o kulturno istorijskom nasljeđu Srba u Narti

Zanimljivi i vrijedni eksponati privukli su pažnju posjetilaca, a među izloženim fotografijama izdvaja se slika plaštanice remek djela vizantijske umjetnosti i spone minulih epoha sa današnjim vremenom.

 

Izložba „Kulturno – historijsko nasljeđe pravoslavnih Srba na prostorima Hrvatske i Slavonije“ otvorena je u parohijskom domu u Narti. Autor postavke je Daruvarčanin Boris Bjelajac. Njegova je i bila ideja realizacije izrade fotografske izložbe eksponata Muzeja eparhije Zagrebačko-ljubljanske, a narćansku izložbu upotpunile su knjige iz hrama Svete Trojice u Bjelovaru koje su svojevremeno bile dio izložbe „Knjige ispod pjevnice“. Riječ je o starim bogoslužbenim knjigama od kojih mnoge datiraju iz 17. vijeka.

Kako je pojasnio Boris Bjelajac, izložba se sastoji od četiri tematska bloka, a svaka od reprodukcija svjedoči o višedecenijskoj prisutnosti Srba u Slavoniji, ali i ostatku Hrvatske.

„Radi se o ikonama, crkvenom talu, evanđeljima i crkvenom tekstilu. Ideja izrade fotografske izložbe muzejskih eksponata je nastala iz višegodišnjeg poznanstva i druženja sa Slavomirom Matejićem i Slobodanom Mileusnićem, koji je formirao Muzej srpske pravoslavne crkve“, rekao je Bjelajac.

Ovi zanimljivi i vrijedni eksponati privukli su pažnju posjetilaca, a među izloženim fotografijama svakako se izdvaja fotografija plaštanice ili velikog pokrova sa izvezenim Hristovim grobom, remek djelo vizantijske umjetnosti i jasna spona bogate istorije istorije sa današnjim vremenom.

„Putem ikona se šalje duhovna poruka, ali i ona svjetovna. Pogledajte dvije slike koje potječu s ikonostasa u selu Plavšinac. Tu su ravnopravno hrvatski i srpski grb, a radi se o početku 18. stoljeća. To je snažna poruka. Bez obzira na njihovu vjeroispovijest. Ovaj, tada krajiški kraj, poznat je po tome da iz njega nitko nikoga nije istjerivao već su ovdje krajišnici, zajedno i pravoslavni Srbi i katoličko stanovništvo, Hrvati, podigli bedem od tjelesa i ovdje zaustavili Turke“, ispričao je Radovan Dožudić, predsjednik bjelovarskog Srpskog kulturnog centra „Pavle Solarić“, koje je uz Vijeće srpske navionalne manjine opština Štefanje i Ivanska, te Vijeće srpske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije i organizator izložbe.

Otvaranje izložbe svojim prisustvom uveličao je arhimandrit Danilo Ljubotina koji je u Nartu došao u ime Njegovog Preosveštenstva Episkopa buenosajerskog i južno-centalnoameričkog Kirila, administratora Mitropolije zagrebačko-ljubljanske.

„Moram priznati da sam duboko iznenađen. Ova izložba je jedan veliki znak, znak je vaše živosti i osjećaja i ona daje suštinu onog ljudskog u nama. Čovjek je religiozno biće, mi ne živimo da bismo jeli, nego jedemo da bismo živjeli. Naša religioznost iz nas proiznosi kulturu. Kultura znači nešto raditi oko kulta i naš kult je ovo što ste pokazali. Ovjde vidimo šta je matica i razvitak hrišćanstva. Ovakva kultura slobodno može da bude u bilo kom velikom muzeju svijeta, ona jeste narodna, ali je u biti hrišćansko jevanđeljska, ona koja prosvjetljuje“, rekao je arhimandrit Danilo.

Prisutnima su se obratili i jereji Dragan Topić, paroh narćanski i Stefan Maksimović, paroh bjelovarski, koji su u svojim govorima istakli važnost prikazanih fotografija i bogoslužbenih knjiga za parohije u kojima služe, ali i za cijelu srpsku zajednicu u Hrvatskoj.

Nevena Maksimović

 

Najava: Episkop Kirilo u Bjelovaru
11/04/2025
Vladika Kirilo na Hrvatskom radiju
11/04/2025
Najava: Episkop Kirilo u Bjelovaru
11/04/2025
Vladika Kirilo na Hrvatskom radiju
11/04/2025