Рођење Христово у Бјеловару – божићни обичаји билогорског краја
12/01/2025Осамдесет година упокојења Светог Доситеја загребачког
13/01/2025Епископ Кирило: Господ је створио овај свијет као Цркву
Литургија није једна света тајна у којој нешто раде епископи и свештеници у цркви и која нема никакве везе са осталим дијелом нашега живота. Не, напротив, Господ је створио овај свијет као Цркву, рекао је владика Кирило на Литургији на којој је рукоположио у свештенички чин ђакона Зорана Радића
Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске, у недељу по Божићу, 12. јануара, служио је Свету Литургију у храму Преображења Господњег Загребу и на њој рукоположио у чин свештеника дугогодишњег загребачког ђакона Зорана Радића, секретара Епархијског управног одбора. Владици је саслуживало свештенство Саборног храма и протојереј Александар Обрадовић, архијерејски намјесник љубљански.
Владика Кирило се након извршеног рукоположења у чин свештеника обратио свима истакавши да је ђакон Зоран осамнаест година био ђакон, ”још од времена блажене успомене митрополита Јована, затим садашњег Патријарха Порфирија. Испунио је пунољество у ђаконском чину и сад треба да иде у свештенички чин. Како је био добар ђакон, вјерујемо да ће бити још бољи свештеник, јер сваку службу коју је до сада имао у Цркви он је озбиљно и савјесно обављао. Желимо њему и његовој породици многа и блага љета”, рекао је Епископ Кирило честитајући рукоположење новом презвитеру Цркве Божје.
”Чули смо данашње Јеванђеље које нам говори пре свега о радости свете породице – Марије и Јосифа. С њима је био у Витлејему највероватније и апостол Јаков, брат Господњи, који је касније и пратио свету породицу на путу за Египат. Обрадовали су се Христовом рођењу и пастири, као и мудраци који су дошли да се поклоне дјетету, међутим, било је и људи који су од почетка били непријатељи Христови. Када су мудраци рекли цару Ироду да се родио у Витлејему цар и да иду да му се поклоне, он им је рекао да добро испитају где је и да му јаве, да и он оде да му се поклони, али наравно, лукаво, јер је имао намјеру другу. Устрашио се, наиме, Ирод новога цара, јер није разумио на који начин је Христос цар, нити је разумио да царство Његово није од овога свијета. Међутим, мудраци не би били мудраци када би повјеровали Ироду. Они су Ирода преварили и отишли су у своју земљу другим путем. Ирод се потом разгњевио и убио је дјецу од двије године и ниже. Већ од почетка Христос је имао непријатеље и то објашњава зашто је рекао да није дошао да ствара царство овдје на земљи. Управо људи који су везани за ствари овога свијета, за пропадљиве, смртне ствари, они и не могу да досегну до тајне откривења у Христу, до тајне Царства небеског које нам се дарује у Христу. Христос је дошао од Оца, оваплотио се међу нама и извршио тајну спасења. Он је прије свега извршио катихизацију људског рода, научио их је својој науци, припремио их је за тајну крштења и улазак у Цркву Божју, која јесте Царство небеско већ на земљи”, рекао је Његово Преосвештенство у литургијској бесједи.
Епископ Кирило потом је рекао да први дио Литиргије, због свега претходно реченог, ”посвећен катихуменима и назива се Литургија оглашених – све до Великог входа, херувимске пјесме. Зашто повезујем сада Литургију са доласком Христовим у тијелу?” – упитао је владика Кирило и истакао да је ”управо долазак Христов од Оца ка нама, живљење међу нама и повратак Оцу – то је први архијерејски вход великог Архијереја Христа.”
Владика је сабранима препоручио да прочитају неко од тумачења Свете Литургије и казао да је поучно да повежемо Литургију са животом. ”Литургија није напросто једна света тајна у којој епископи и свештеници нешто раде у цркви и која нема везе са осталим дијелом нашег живота. Не, напротив, Господ је створио овај свијет као Цркву, и зато долази вјечни архијереј – Христос, у свом ходу и поново се враћа Оцу, како апостол Павле благовијести, Он улази у небо, у тај олтар пред престолом Вишњега. Примјетићете да архијереј када уђе у олтар он не излази на велики вход. На велики вход шаље своје свештенике, као што је Христос послао апостоле у свијет: ‘Идите, приведите ми све народе’. Зато се на Великом входу врши хиротонија свештеничка, јер се тај бивши ђакон присаједињује Великом входу Цркве, улази у број апостола, у број презвитера који су замјеници епископа и има улогу приноса, односно духовног лова, како је Господ рекао апостолима: нећете више бити риболовци, већ ловци људи – придобијаћете их за Царство небеско. Ето то је све повезано са нашим животом. Ми смо стално у Литургији – у великом входу Цркве. Онако како се понашамо овдје на Литургији, тако треба да се понашамо на сваком мјесту”, казао је Епископ Кирило.