ПОРФИРИЈЕ
АРХИЕПИСКОП ПЕЋКИ
МИТРОПОЛИТ БЕОГРАДСКО-КАРЛОВАЧКИ
И ПАТРИЈАРХ СРПСКИ

 
Биографија Митрополита Порфирија
Патријарх Порфирије у Јасеновцу
 

„Увек ћу бити спреман да учествујем у изграђивању мостова између људи и народа, потпуно свестан да има оних који ће и са једне и са друге обале бацати камење на мостоградитеље. На то ме обавезује сам Господ који је у Сину своме Јединородном премостио јаз између Бога и човека.“

Његова Светост Патријарх српски др Порфирије (Перић), администратор Епархије загребачко-љубљанске, био је четврти митрополит на трону Епархије. Рођен је 22. јула 1961. године у Бечеју. Прво је од троје деце Радивоја и Радојке Перић, који су се, после Другог светског рата, из села Осиње крај Дервенте у Босни и Херцеговини доселили у Војводину. На крштењу је добио име Првослав. Основношколско образовање стекао је у Чуругу, а гимназију „Јован Јовановић Змај“ завршио је у Новом Саду 1980. године.

Похађао је студије археологије на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Убрзо је почео да студира и на Богословском факултету Српске Православне Цркве, на којем је и дипломирао 1987. године.

У чин мале схиме замонашио га је, на Томину недељу, 11. априла 1986. године, његов духовни отац, тада јеромонах др Иринеј (Буловић), садашњи епископ бачки. Исте године, Епископ рашко-призренски Павле (Стојчевић), потоњи патријарх српски, рукоположио је монаха Порфирија у чин јерођакона у манастиру Свете Тројице у Мушутишту 8. јуна 1986. године.

Последипломске студије похађао је на Богословском факултету Националног и Каподистријског универзитета у Атини (1987-­1990). На истом училишту стекао је звање доктора наука (2004).

У чин јеромонаха рукоположен је на Аранђеловдан, 21. новембра 1990. године, у манастиру Светих Архангела у Ковиљу. Тада је постављен за игумана те свете обитељи. За епископа јегарског, викара епископа бачког, изабран је на заседању Светог Архијерејског Саборa 14. маја 1999. године. Хиротонисао га је Патријарх Павле (Стојчевић) у новосадској Саборној цркви 13. јуна 1999. године. За митрополита загребачко-љубљанског изабран је на седници Светог Архијерејског Сабора 26. маја 2014. године. Блажене успомене Патријарх Иринеј (Гавриловић) га је, 13. јула исте године, увео у митрополитски трон у храму Преображења Господњег у Загребу, на којем је Митрополит Порфирије наследио блаженопочившег Митрополита Јована (Павловића).

Редовни је професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Говори грчки и енглески, а служи се руским језиком.

Митрополит Порфирије је на Изборном Светом Архијерејском Сабору, 18. фебруара 2021. године, одржаном у Храму Светог Саве у Београду, изабран за 46. поглавара Српске Православне Цркве са титулом Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски. Устоличење Патријарха Порфирија одржано је сутрадан по избору, 19. фебруара 2021. године у Саборном храму у Београду.

Патријарх Порфирије администрира (управља) Епархијом загребачко-љубљанском до избора новог митрополита.

Игуман

На позив Епископа бачког др Иринеја, јерођакон Порфирије је 1990. године привремено прекинуо последипломске студије теологије у Атини и прихватио се дужности игумана светоархангелске обитељи у Ковиљу, на којој је остао до 2014. године. Његовим постављењем за игумана започео је препород манастира. Обновљeни су стари и изграђени нови конаци, подигнут је параклис и отпочело је фрескописање манастирског храма.

На иницијативу епископа Порфирија, формиране су четири терапијске заједнице за лечење од болести зависности, под називом ”Земља живих”.

Игуман Порфирије старао се да живот монаха и богослужбени типик Ковиља буду устројени по угледу на аутентичну монашку духовност и богослужбени опит светогорских општежића. Манастир је постао препознатљив по неговању византијског црквеног појања, али и по отворености према друштвеној заједници.

На иницијативу Епископа Порфирија, формиране су четири терапијске заједнице за лечење од болести зависности, под називом Земља живих. Од оснивања прве заједнице 2005. до почетка 2021. године, кроз ова јединствена лечилишта у којима су знања и вештине медицинских наука испреплетане са вековним православним духовним искуством, прошло је готово 4000 штићеника.

Братство манастира је вишеструко умножено, па је оно, у тренутку одласка Митрополита Порфирија са места игумана, бројало 25 монаха.

Читаву деценију владика Порфирије је био један од редовних учесника емисије Буквар православља која је емитована на телевизији Нови Сад. Такође је, од почетка емитовања телевизијске емисије Агапе аутора и водитеља Александра Гајшека (2005), па све до избора за митрополита зaгребачко-љубљанског (2014), уз почившег академика др Владету Јеротића и друге истакнуте мислиоце био њен чест гост. У својству представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији, Епископ Порфирије је најпре био члан (2005-2008), а затим и председник Савета Републичке радиодифузне агенције (2008-2014).

”Ја јесам Србин, али сам пре свега хришћанин, а то је универзална вредност и зато ћу проповедати и сведочити Христа. Волим свој народ, али волим и волећу и све друге народе, сваког човека, сваку икону Божију”

Био је први архијереј Српске Православне Цркве коме је поверено старање над организацијом верског живота у Војсци Србије (2010 - 2011).

Почев од 2002. године, владика Порфирије је председник Управног одбора Српског привредног друштва „Привредник“ у Новом Саду, где се посебно ангажовао у прикупљању средстава за стипендирање даровитих српских ђака и студената.

Митрополит

Програм свог пастирског деловања Митрополит Порфирије је представио у приступној беседи на устоличењу у трон митрополита загребачко-љубљанских, у јулу 2014. године, рекавши:

„Увек ћу бити спреман да учествујем у изграђивању мостова између људи и народа, потпуно свестан да има оних који ће и са једне и са друге обале бацати камење на мостоградитеље. Али, на то ме обавезује сам Господ који је у Сину своме Јединородном премостио јаз између Бога и човека.“

О свом идентитету и темељним вредностима на којима заснива своје послање Митрополит је том приликом рекао: „Ја јесам Србин, али сам пре свега хришћанин, а то је универзална вредност и зато ћу проповедати и сведочити Христа. Волим свој народ, али волим и волећу и све друге народе, сваког човека, сваку икону Божију”.

Током свог боравка у Загребу Патријарх Порфирије је изградио пријатељске и сарадничке односе са бројним представницима Римокатоличке цркве и других верских заједница, као и са многим научним и културним прегаоцима у Загребу.

”Слобода избора, слобода савести, слободан проток људи и идеја, материјална обезбеђеност сваког појединца су оно што хришћанство као аутентични персонализам са собом носи.”

Био је домаћин Осмог састанка Свеправославне мреже за проучавање религија и деструктивних култова који је, под покровитељством Епархије загребачко-љубљанске, одржан септембра 2015. године у Љубљани.

Завршио је обнову храма у Богородичином манастиру Лепавина, поред Копривнице, једног од најстаријих духовних центара православног народа у Хрватској.

Лауреат је награде Богословске академије Светог Игнатија у Стокхолму (Шведска) за 2016. годину. Ово признање додељено му је „за допринос помирењу народа на Балкану и предани рад на унапређењу јединства међу хришћанима“. Поводом примања награде, Митрополит Порфирије је у Стокхолму одржао предавање на тему слободе и људских права. Говорећи о томе да слобода и људско достојанство имају своје извориште у Цркви Христовој, рекао је да су „слобода избора, слобода савести, слободан проток људи и идеја и материјална обезбеђеност сваког појединца оно што хришћанство као аутентични персонализам са собом носи“ и истакао да „то не значи да се хришћанство залаже за пролазне људске вредности, већ да потврђује вечне вредности у чијој је жижи човек и његово спасење“.

Признање Удружења за верску слободу у Републици Хрватској за 2019. годину додељено је Митрополиту Порфирију за миротворни допринос у промовисању културе дијалога и верских слобода.

Професор

Докторску тезу Могућност познања Бога код апостола Павла по тумачењу светог Јована Златоустог владика Порфирије одбранио је на Богословском факултету Националног и Каподистријског Универзитета у Атини 2004. године. Исте године је постао доцент на Катедри за катихетско и пастирско богословље Православног богословског факултета Универзитета у Београду. На тој је катедри наследио академика Владету Јеротића, са којим је дуги низ година на многим пољима блиско сарађивао.

Као ванредни професор Православног богословског факултета, од 2015. године, изводи наставу на предметима основних студија Пастирско богословље са психологијом и Теологија Новог Завета, као и на другим предметима мастер и докторског студијског нивоа. Учествовао је у покретању и промовисању Библијског института при Богословском факултету.

Аутор је књига Лицем к Лицу - Библијско-пастирска промишљања о Богу, човеку и свету (Београд - Загреб, 2015) и Премудрост у Тајни сакривена - Огледи из Теологије апостола Павла (Београд, 2020), тридесетак научних, стручних и популарних радова објављених у домаћим и међународним часописима. Збирка интервјуа и обраћања, које је дао током прве две године од постављења за митрополита (2014-2016), објављена је 2016. године под насловом Загреб и ја се волимо јавно.


17/02/2024

Владика Кирило посјетио храм светог Спиридона у Трсту

Епископ Кирило је на празник Сретења Господњег посјетио велелепни храм Светог Спиридона Чудотворца у Трсту.
29/11/2023

Епископ Кирило на Светог Јована Златоуста служио у Буенос Ајресу

Литургију у храму Рођења Пресвете Богородице у Буенос Ајресу служио је владика Кирило на спомен светог Јована Златоустог.
23/11/2023

Прослављена храмовна слава у Венадо Туерту

У Венадо Туерту, у аргентинској провинцији Санта Фе, на Аранђеловдан је прослављена храмовна слава. Свету Литургију служио је владика Кирило.
30/08/2023

Успење Пресвете Богородице у Лепавини

Ово је једно од мјеста које је Мајка Божја изабрала себи као обиталиште, да се на њему слави име Божје и да се приносе молитве за спас нашег православног народа и читавог свијета, рекао је владика Кирило у манастиру Лепавина.
09/05/2021

Интервју Патријарха Порфирија за Вечерњи лист

Цјеловит текст интервјуа Патријарха српског г. Порфирија датог г. Бранимиру Пофуку, а објављеног у Вечерњем листу 8. маја.   Ваша Светости, ова ваша нова титула смјеста ме потиче на питање како је ви доживљавате? Није ли то реликт феудалних времена када су цркве, између осталог и оваквим титулирањем својих поглавара, опонашале свјетовна краљевства и царства? []
05/05/2021

Награда за фотографију Патријарха у разрушеном храму

”Природне силе, за разлику од људских бића, не бирају своје жртве, како по њиховом социјалном статусу, тако ни по вјероисповијести”, патријархове су ријечи које стоје у образложењу награде.   На свјетски дан слободе медија, 3. маја, Хрватско новинарско друштво додијелило је годишње награде за најбоља новинарска остварења у 2020. години. Награду Никша Антонини за најбољу []
19/02/2021

Устоличен Патријарх Порфирије

Свечани чин устоличења новоизабраног Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског г. Порфирија започео је 19. фебруара 2021. године саборном светом архијерејском Литургијом у Светоархангелском саборном храму у Београду. Светом Литургијом је началствовао новоизабрани првојерарх Српске Православне Цркве уз саслужење отачаствених архијереја сабараних на изборном Светом Архијерејском Сабору, свештенства и верног народа. Саслуживали су или []
18/02/2021

Митрополит Порфирије
изабран за Патријарха Српског

На ванредној сједници Светог Архијерејског Сабора одржаној данас, 18. фебруара 2021. године у Храму Светог Саве у Београду, за новог Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског изабран је Митрополит загребачко-љубљански Порфирије. Тиме је наш Митрополит постао 46. по реду Патријарх српски. Његову Светост Патријарха српског Порфирија даруј Господе Својој Светој Цркви ”у миру, здрава []
12/12/2020

ЛИЦЕМ К ЛИЦУ
Online разговори о вјери

Веган у посту треба да настави да се храни као што се хранио, али и да се ослобађа унутарње зависности, рекао је Митрополит.   Црквена Општина у Љубљани је и ове године организовала Божићни циклус разговора о вјери. Због епидемиолошких мјера љубљански парохијани се на овогодишњем циклусу разговора не окупљају у просторијама Духовног центра при []
15/04/2017

ИНТЕРВЈУ МИТРОПОЛИТА ПОРФИРИЈА ЗА ПОЛИТИКУ

"Овогодишњи празник Васкрсења Христовог истог дана прослављају сви хришћани света: православни, католици, протестанти. Сви заједно доживљавамо и прослављамо најдубљу тајну људске егзистенције: победу живота над смрћу. Истовремена прослава Васкрсења Христовог представља видљиви знак наде света да ће, упркос изазовима и искушењима, глобалним и личним, у сваком случају егзистенцијалним, тријумфовати цивилизација љубави над цивилизацијом егоцентризма", каже у васкршњем интервјуу „Политици” митрополит загребачко-љубљански Порфирије.
05/02/2016

МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ: ИНТЕРВЈУ ЗА ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ

„Радује ме да и на хрватској и на српској страни постоје људи који граде мостове између наших народа, као што ме растужују они који подстичу нетрпељивост и мржњу. Мржња и нетрпељивост нас не смеју поколебати, него подстаћи да још више негујемо љубав Христову и према овим другима јер само љубав има шансу да допре и до најкаменијег срца. А, мржња је најтежа ономе који је носи.“, каже на почетку разговора митрополит загребачко-љубљански Порфирије (Перић).