ЗАЈЕДНИЧКА ИЗЈАВА ПАПЕ ФРАЊЕ И ПАТРИЈАРХА КИРИЛА
16/02/2016
САОПШТЕЊЕ МИТРОПОЛИТА ПОРФИРИЈА
14/02/2017

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА
ЛИТУРГИЈА У ЗАГРЕБУ

U nedelju 18. po Duhovima, Svetih Otaca VII Vaseljenskog Sabora, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski služio je svetu arhijerejsku Liturgiju u Preobraženjskom hramu u Zagrebu.

Mitropolitu na svetoj Liturgiji sasluživali su sveštenici i đakoni Sabornog hrama.

Tumačeći pročitanu, na Liturgiji, jevanđelsku priču o čudesnom ribolovu i pozivu trojice apostola da postanu „lovci“ ljudskih duša, Mitropolit Porfirije govorio je o duhovnom uzrastanju u Hristu, i istakao: „Pre svega naša duša, naše biće, jeste jedno bezobalno more u kojem mi kao ribolovci treba da klešemo, da se trudimo, da radimo, da bismo izvajali u sebi ono za šta smo naznačeni, a to je potvrda ikone Božije, da bismo odnegovali u sebi vrline, da bismo bili pre svega dobri i čestiti ljudi. I tu treba loviti svaki svoj nedostatak, svaku svoju strast, svaki svoj greh, a iznad svega greh prema bližnjem, i greh prema Bogu, da bismo dakle ulovili svaki svoj nedostatak i odsekli ga sa svoga bića. Jer zemlja misije, za nas kao ikone Božije, koje su pozvane da budu apostoli Hristovi, jeste pre svega naše biće. To je njiva na kojoj treba, iznad svega, i pre svega, da delamo, a onda je sigurno, da ukoliko budemo imali poverenja u Boga, ukoliko budemo svesni da sve zavisi od Njega, i budemo spremni da budemo saradnici Njegovi na putu našega usavršavanja, da ćemo biti istinski i pravi svedoci reči Božije, reči Hristove. Onda će to svedočanstvo biti primer za ugled i onima koji ne znaju za Boga, i onima koji su protiv Boga ali i brojnim ljudima koji zasigurno čeznu za radošću, za čistotom, za lepotom, a to znači opet za Bogom.“