Савиндан – храмовна слава у Новом Месту
28/01/2025Представа „Искра“ у Нарти
29/01/2025Свечана прослава Савиндана у Гимназији у Загребу
Школска слава, а уједно и Дан школе, прослављен је у Српској православној општој гимназији „Кантакузина Катарина Бранковић“ у Загребу, Светом литургијом и свечаном академијом коју су припремили ученици СПОГ-а. Изведена је и ученичка представа „Спогореће године“.
Светом архијерејском Литургијом коју је у капели Светог Саве при Српској православној општој гимназији „Кантакузина Катарина Бранковић“ и Духовном центру у Загребу служио Његово Преосвештенство Епископ буеносајерски и јужноцентралноамерички Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске, обиљежен је празник Светог Саве, првог архиепископа и просвјетитеља српског, школска слава и Дан школе. У молитвеном присуству ученика и наставника Гимназије, вјерног народа загребачке парохије и конзула Републике Србије у Загребу Стефана Ристића, Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Кирко Велински из Македонске православне цркве Охридске архиепископије, свештеник Зоран Радић и ђакон Александар Лукић. Појањем су одговарали свештеник Ђорђе Филиповић, сестра Параскева из Манастира Свете Петке и хор ученика Гимназије.
Током Литургије владика Кирило благословио је славске дарове и осветио новоизрађене иконе иконостаса капеле Светог Саве, иконописане поводом јубилеја двадесет година од оснивања Школе. Сабрању се обратио епископ Кирило честитајући директору школе протојереју-ставрофору Слободану Лалићу, професорима, запосленима и ученицима Гимназије, али и свима окупљенима празник Светог Саве – најзначајније личности свеукупне историје нашег народа.
Након Литургије и кратке паузе током које су у Гимназију дошли бројни и драги гости, услиједила је Светосавска академија у свечаној дворани на којој су ученици поздравили госте поводом Дана школе, заједничког празника духовности, знања, културе и заједништва, истакавши да ове године обиљежавамо 850 година од рођења Светог Саве, што наш сусрет чини још свечанијим, подсјећајући нас на трајну важност његовог дјела и насљеђа за образовање, културу и духовност.
Госте је поздравио директор Гимназије, протојереј-ставрофор Слободан Лалић истичући да уз јубилеј 850 година од рођења Светог Саве, ове године обиљежавамо и важан јубилеј 20 година постојања и рада Српске православне опште гимназије „Кантакузина-Катарина Бранковић“ у Загребу.
Светосавску бесједу одржала је др Милена Јоксимовић на тему „Кантакузина Катарина Бранковић – символ снаге и устрајности“ у којој је говорила о животу и дјелу Катарине Бранковић, али и истакла како је Kатарина кроз вјеру наставила традицију Светог Саве који је поставио темеље српског духовног идентитета и показала да се особни идентитет и вјерска припадност могу очувати унаточ сложеним обитељским и политичким околностима.
Др Јоксимовић је истакла Kатаринину љубав према сопсвеном насљеђу и способност да истовремено дјелује у разноликом културном и вјерском окружењу што јој је омогућило да постане спона између бројних свијетова – српског и хрватског, славенског и њемачког, православног, римокатоличког и муслиманског, између Истока и Запада.
Ученици и њихови наставници, предвођени професорицом српског језика Петром Пушкар, инспирацију за овогодишњи програм пронашли су у двострукој годишњици рођења – двојице великана књижевности, Данила Kиша и Бранка Ћопића. Иако се обојица баве темом Другог свјетског рата, од чијег завршетка је прошло 80 година, ученици су инспирацију пронашли у њиховом писму о младости. Њихова дјела свједоче о љепоти дјетињства, тежини одрастања и снази пријатељства, темама које су нераскидиво везане за школу и живот младих.
Приредба се одвијала на двије локације: у свечаној дворани с плесно-драмским дијелом програма, који је укључивао представу Спогореће године. Први, плесни, дио темељи се на причи Еолска харфа Данила Kиша, која метафорички приказује одрастање кроз призму имагинације и самоће, док је други дио инспирисан дјелом Бранка Ћопића Магареће године те приказује свакодневицу ученика СПОГ-а у дому и школи, њихова пријатељства и љубави. У атријуму школе фолклорна секција је представила традиционалне свадбене обичаје Kосовског поморавља кроз плес и пјесму.
Међу бројним пријатељима Гимназије, академији су присуствовали епископ Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске, свештенство Светопреображенског храма у Загребу, монаштво Митрополије загребачко-љубљанске, проф. др Милорад Пуповац, предсједник Српског народног вијећа, Стефан Ристић, конзул Републике Србије у Загребу, Нандор Чапо и Милан Вукелић из Министарства знаности, образовања и младих, Наталија Копреница, савјетница за српску националну мањину при Агенцији за одгој и образовање, Никола Вукобратовић, предсједник СКД Просвјета, проф. др Синиша Таталовић, потпредсједник СКД Просвјета, Славица Бељак из СПД Привредник, директори и васпитачи у загребачким ученичким домовима, родитељи и бивши ученици СПОГ-а.
У наставку, гости су имали прилику обићи Школу и изложбу веома интересантних радова даровите ученице четвртог разреда Миреле Јанковић. Услиједило је и пригодно славско послужење.
Слободан Лалић