Свету Литургију служили су Митрополит Буенос Ајреса и све Аргентине Антиохијске Патријаршије г. Јаков, Епископ Каракаса и Јужне Америке Руске Заграничне Православне Цркве г. Јаван, Епископ буеносајрески и јужноамерички Московске Патријаршије г. Леонид и домаћин, Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички и администратор загребачко-љубљански г. Кирило.
Саслуживали су протојереј-ставрофор Стефан Јовановић, протојереј Петар Гедеш, протојереј Сергије Јурин, јеромонах Давид (Јанкетић), јеромонах Нектарије (Милошевић), јереј Матија Фалаган, јереј Антоније Барио Исак, као и ђакон Владимир Фридерикс Маразли. Богослужењу су присуствовали г. Вељко Лазић, амбасадор Републике Србије у Аргентини, г. Дејан Благојевић, отправник послова Амбасаде, и г. Ђорђе Стокланд, генерални директор Националног регистра цркава и верских заједница. Велики број верника из различитих парохија учествовао је у традиционалној литији око храма са барјацима, Јеванђељем и иконом Рођења Пресвете Богородице, а затим и у свечаном чину освећења славског колача.
– Шта је суштинско у празнику Рођења Пресвете Богородице? Јоаким и Ана, родитељи Богородице, били су у поодмаклим годинама а нису имали деце. Многи људи могу пасти у депресију и безнађе због тога што немају децу. Међутим, код њих се то није догодило, јер су имали чврсту веру у Бога. Када су им људи прилазили и говорили им да су проклети од Бога и да зато немају децу, уместо да се наљуте на те људе или да се наљуте на Бога, они су се, напротив, више потрудили да се Богу моле. На тај начин су показали врлину која је круна свих врлина – смирење, а Бог, када је присутно смирење, показује обилну благодат. Та обилна благодат се јасно види у личности Дјеве Марије. Зато нам овај празник показује да би требало да будемо чврсти у вери у Бога. И друга важна поука овог празника је да је важно да на исти начин као што су Јоаким и Ана предали своју Кћи Богу – јер су је када је имала три године одвели у храм и принели Богу – и ви васпитавате своју децу у Цркви и заједно са Црквом. Многи родитељи допуштају својој децу да се васпитавају и уче преко интернета или телевизије и то није добро. Свети Јоаким и Ана нас уче да своју децу васпитавамо у Цркви и заједно са Црквом, да им Црква буде други дом – беседио је владика Кирило.
Уследио је свечани славски ручак у парохијској сали који су припремили чланови Црквено-управног одбора Саборног храма, игуманија манастира Светог Саве мати Марија, монаштво и парохијани, који су се у данима пред празник окупљали да чисте и уређују храм, порту и црквену салу, а наступио је и фолклорни ансамбл „Дунав“ из Југословенског друштва Берисо.
Током славске свечаности присутнима се обратио амбасадор Лазић, који је између осталог рекао: – Имам велику част што учествујем у славској прослави и веома сам радостан што се данас окупио велики број људи. Амбасада Србије је увек спремна да сарађује са вама.
Директор Стокланд је поручио да цени позив на прославу празника: – Заиста ценим ваш позив. Сваки пут када ме позовете, осећам се тако добро и пријатно да ми је увек задовољство да дођем и учествујем у вашим духовним радостима. Некада сам Србију повезивао само са Новаком Ђоковићем, али сада је Србија за мене постала ваша заједница која је мој искрени пријатељ који ме увек прима са великом љубављу. Желим да наставим да чувам то пријатељство и када престанем да испуњавам своје дужности у Министарство.
Митрополит Јаков је, у име присутних архијереја, захвалио владици Кирилу на позиву и поздравивши све присутне, између осталог, рекао: – Сви смо ми овде дошли са разних страна: из Србије, Русије, Либана, Аргентине, али сви ми делимо исту православну веру. Сви смо чланови једне Православне Цркве. Црква је изнад националности. Зато је веома важно да учествујем у оваквим прославама у којима се сви уједињујемо у истој Цркви.
Извор: Епархија буеносајреска и јужно-централноамеричка