Свети Антоније Велики: Поуке о светом животу (10)
29/11/2024
Неколико речи о Умно-срдачној молитви са оцем Василијем из манастира Лепавине
06/12/2024
Свети Антоније Велики: Поуке о светом животу (10)
29/11/2024
Неколико речи о Умно-срдачној молитви са оцем Василијем из манастира Лепавине
06/12/2024

Прослављена слава манастира Лепавине

„У тренутку кад Пресвета Богородица улази у Светињу над светињама дешава се чудо – храм више није творевина људска, него храм постаје сама Пресвета Богородица. Она постаје храм из кога ће се родити Спаситељ наш, Господ Исус Христос“, рекао је владика Никон.

 

Евхаристијским сабрањем у манастиру Лепавина, у сриједу 21. новембра/4. децембра, прослављен је празник Ваведења Пресвете Богородице – манастирска слава. По благослову Патријарха српског Порфирија и Епископа буеносајреског и јужно-централноамеричког Кирила, администратора Митрополије загребачко-љубљанске, Свету литургију у манастиру служио је Његово Преосвештенство Епископ јенопољски Никон, викар Патријарха српског.

Владици је саслуживало свештенство Митрополије загребачко-љубљанске, а на богослужењу је појао мушки хор храма Светих Кирила и Методија из Љубљане.

Владика Никон бесједио је по прочитаном одломку из Јеванђеља најприје честитајући лепавинској братији манастирску славу, и пренијевши поздраве и благослове Његове светости Патријарха Порфирија и Епископа Кирила.

„Велика је радост и част да данас, заједно са вама, народом Божјим, служимо Свету Литургију на дан лепавинске славе”, рекао је епископ Никон и говорио о празнику Ваведења којим се прославља увођење Пресвете Богородице у храм Господњи, док је била мала девојчица. ”Јоакиму и Ани који дуго нису могли да имају дете, Бог је у старости подарио девојчицу Марију, због чега су се заветовали да ће је предати Господу. То су и учинили довевши је у јерусалимски храм. Свети Захарија увео је Пресвету Дјеву директно у део храма који се звао Светиња над светињама и који није био доступан ником, осим првосвештенику само једном у току године. Упркос томе он је увео ту малу девојчицу у Светињу над светињама“, казао је владика Никон и напоменуо да се из поменуте приче види колико је храм био значајан у Старом Завјету. ”Храм је место богослужења у којем се целим својим бићем предајемо Господу нашем Исусу Христу. Храм је и место у којем се све освећује, а све што уносимо у храм уносимо у славу Божју”, казао је владика.

„У тренутку у ком Пресвета Богородица улази у Светињу над светињама дешава се чудо – храм престаје да буде творевина људска, пука грађевина и сама Пресвета Богородица постаје храм. Она постаје храм из ког ће се родити Спаситељ наш, Господ Исус Христос. Тако и сви ми, после васкрсења Христовог и након силаска Духа Светога, постајемо сасуди Духа Светога и храм Господњи“, истакао је владика Никон.

Након благосиљања славских дарова заједничарење је настављено за славском трпезом.

Стотине вјерника пристигло је из разних мјеста Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине и Србије како би се на овај велики Богородични празник причестили Божанским тајнама, помолили и поклонили чудотворној икони Пресвете Богородице Лепавинске. Највећи број поклоника је, у неколико аутобуса, у Лепавину пристигао из Приједора и Новог Града. Многи од њих свједоче да у Лепавину долазе сваке године да се помоле Мајци Божјој, да својим породицама понесу благослов, али и воду са лепавинског извора.

 

 

Невена Максимовић