Његово Блаженство Папа и Патријарх александријски и све Африке г. Теодор II стигао је вечерас, 22. септембра 2017. године, у званичну (мирну) посету Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју и Српској Православној Цркви.
Његово Блаженство Патријарха г. Теодора и посланство Александријске Цркве на београдском аеродрому Никола Тесла дочекао је Свјатјејши Патријарх српски г. Иринеј са високопреосвећеним митрополитом загребачко-љубљанским г. Порфиријем и преосвећеном господом епископима: бачким Иринејем, жичким Јустином, зворничко-тузланским Фотијем и ваљеским Милутином. Дочеку су присуствовали и амбасадори Грчке и Египта у Београду, г. Елиас Елиадис и г. Езледин Фахми Махмуд Фахми.Часну пратњу предстојатеља Александријске Цркве чине: вископреосвећна господа митрополити гвинејски Георгије и пилусијски Нифонт, као и секретар Синода високопреподобни архимадрит Данило.
Поздрављајући предстојатеља Александријске Цркве Патријарх српски г. Иринеј је рекао: -Ваше Блаженство, Папо и Патријарше александријски и све Африке, вазљубљени у Господу брате и саслужитељу, господине Теодоре! Високопреосвећена и преосвећена господо архијереји апостолске Цркве чији је оснивач свети апостол и јеванђелист Марко, високопреподобни господине Архимандрите, секретару Светог Синода Александријске Цркве! Добродошли у Србију, земљу Светог Саве, првог архиепископа и просветитеља српског, са чијим Вас благословом братољубиво и радосно дочекујемо!
-Добродошли међу нас који смо - благодаћу Духа Светог Утешитеља, Који држи свеколико биће и поредак Цркве - пастири у Цркви којој је, као и Вашој, Христос Вечни Предстојатељ, а Свети Сава духовни отац и путовођа кроз векове историје! Добродошли међу верни српски народ који Вас са радошћу, упоредивом само са васкршњом радошћу, срдачно дочекује и поздравља!, поручио је патријарх Иринеј и истакао:
-Као што некада, у зору историје хришћанства, народи дочекиваху и жељно слушаху свете богопроповеднике апостоле, тако и ми данас Вас, Предстојатеља древне и славне Александријске Цркве, топло поздрављамо добродошлицом. Ваша најсветија Црква, не само по благодати коју прими њен оснивач, свети апостол и јеванђелист Марко, већ и због безбројних духовних подвига, особито подвига мучеништва и исповедништва, као и због веома богате ризнице богословског и монашког аскетског Предања, с правом ужива неподељену част и углед „судије васељене” изражен у титули њених поглавара. У народе који су тога свесни спада и наш српски, светосавски народ. Он Вас, наследника светих апостола и Ваших великих претходника на трону светог апостола и јеванђелиста Марка, срдачно поздравља.
Патријарх Иринеј је своје надахнуто поздравно слово завршио речима радости и братске љубави: -Нека је благословен овај дан и час у који ступате на тло српске земље доносећи нам благослов Господњи, благослов светог апостола и јеванђелиста Марка и благослов Ваше свете и славне Цркве, Цркве великога града Александрије, све земље египатске и све Африке! Добро нам дошли и благословите нас!
Одговарајући на срдачне речи добродошлице Његово Блаженств Папа и Патријарх александријски и све Африке г. Теодор II je казао: -Ваша Светости, драги пријатељи, желео бих са дубоким узбуђењем, уз Вашу дозволу, да се временски вратим унатраг читавих 28 година. Тада сам као млад архимандрит, који је представљао своју Цркву у Одеси, дошао у Србију у пратњи блажене успомене патријарха Партенија. Биле су то тешке године. Упознао сам тадашњег српског патријарха Германа и уз њега епископе Стефана и Саву. Тада је моје срце остало са Вама у Србији, јер сам доживео побожност и честитост, али и храброст, српског народа у тим тешким годинама. Ево, Господ је допустио да после читавих 28 година, тадашњи архимандрит, а данашњи Папа и Патријарх александријски поново посети Свјатјејшег Патријарха српског.
-Желим, Ваша Светости, да Вама и Вашим часним јерарсима и свима овде присутнима захвалим за топао пријем, без обзира на перипетију коју смо имали са летом. Долазим, Ваша Светости, из земље Египта где сам јутрос - пре него што ћу ући у авион - видео пред собом пространу пустињу. Тада сам поново сагледао и чуо све оне топле молитве, молитвене уздахе и гласове подвижника из древних времена који су се у тој пустињи подвизавали. Пред полазак сам целивао мошти Светог апостола Марка и Светог Атанасија Великог, молећи се усрдно да благослове мој пут ка Вама. Дошао сам да поново нагласим везу љубави и јединства између наше две Цркве - древне славне Патријаршије Александријске и Апостолске Цркве Светог Саве - Цркве Српске. Историја наше Патријаршије је велика, са толико Светих отаца, толико монаха, са таквим предањем... Али посебно се радујем што се пред нама отвара велика будућност мисионарења на великом афричком подручју, да бисмо као у времену Светих апостола - у времену Господа Исуса Христа када је Он сатима и сатима пешачио и проповедао људима да се спасу - проповедали Њега - Христа Распетог, поручио је Патријарх александријски г. Теодор II и додао:
-Ми смо се последњи пут видели на Великом Сабору на Криту, Ваша Светости, и тада сам био задивљен Вашим држањем као и богословском културом Ваших јерараха, представника Ваше Цркве. Видим пред собом овде представнике обе моје отаџбине - Грчке и Египта. Желим да изразим велику захвалност тим земљама што су преко својих посланика учествовали у организацији ове посете. Током ове званичне протоколарне посете у мојој пратњи су Митрополити гвинејски Георгије и пилусијски Нифонт којег сте упознали у манастиру Светог Георгија, као и главни секретар нашег Синода, архимандрит Данило. Свјатјејши Патријарше, дошао сам да узвратим за посету коју сте Ви нама учинили и да се поклоним пред Светом Српском Црквом, да кажем Вашем народу да је он један јуначки народ чије је срце лавовско. Ставио сам панагију - која је уствари двоглави орао, који је и Ваш симбол. Тиме желим да нагласим да је Патријарх александријски веома близак своме брату и саслужитељу Патријарху српском. На многаја љета и хвала Вам.
Централни догађај посете Његовог Блаженства Патријарха г. Теодора биће саборна света Литургија коју ће патријарси са архијерејима обе Цркве служити у недељу, 24. септембра 2017. године. Заједно са Патријархом српским Иринејем, епископима, свештенством и монаштвом, благочестиви српски народ ће гостопримство драгом госту указати и у најзначајнијим српским светињама: Крушедолу, Хопову, Жичи, Студеници, Сопоћанима, Пећкој Патријаршији, Високим Дечанима, граду Нишу и његовим храмовима и знаменитостима, као и манастиру Раваници.
Поглавари двеју Цркава ће се сусрести и са водећим личностима државног и друштвеног живота Србије. Током посете поглавари двеју Цркава, са члановима делегацијâ, водиће званичне разговоре који ће се тицати актуелних питања и проблема са којима се суочавају обе Цркве, али и Православље и хришћанство у целини, међу којима значајно место заузимају питања узрокâ и последицâ досад незабележеног страдања и егзодуса народа, посебно са Блиског Истока и са афричког континента.
Званичне или мирне посете, та древна и непрекинута пракса Православне Цркве, прилика су да се изнова потврди јединство Православне Цркве остварено у Глави Цркве, Господу нашем Исусу Христу, и у Духу Светом, у славу Бога Оца, односно да се јединство изнова посведочи заједничким служењем свете Литургије. У исто време мирне посете представљају и потврду живе и реалне заједнице православних народа. Братска сарадња, узајамна подршка и свеза љубави двеју сестринских Цркава, двојице поглавара и православних народа свакако су саставни део и плод ове посете.