Гимназијалцима СПОГ-а подијељена свједочанства о завршеној матури
19/07/2024
Св. великомуч. Недеља, субота, 20. јул
20/07/2024

Ненад Бадовинац: Примена вештачке интелигенције у мисији Цркве

На Михољској превлаци одржао сам предавање на тему „Примена вештачке интелигенције у служби цркве“. Предавање је трајало 30 минута, након чега смо имали 15 минута за питања и коментаре из публике. Започео сам своје излагање уводом о важности интеграције савремених технологија у црквену мисију. Нагласио сам да је технологија свеприсутна и да има огромну моћ да мења наше животе, те је стога неопходно да црква користи те ресурсе за своју мисију. Истакао сам да је кроз историју црква често користила нове технологије како би унапредила своју мисију и тако досегла до што већег броја људи.

Подсетио сам присутне на пример из прошлости када је архимандрит Гаврило (Вучковић) игуман манастира Лепавине, користио савремене технологије као што су Скајп или Фејсбук месенџер за контакт са верницима. У то време постојали су страхови од нових технологија, али отац Гаврило је успешно пробијао те баријере и користио савремене алате за духовно повезивање са верницима широм света. Нагласио сам да је сада време да црква опет направи корак напред и прихвати вештачку интелигенцију као средство за унапређење своје мисије. Вештачка интелигенција често изазива страх због непознатог. Многи људи беже од ње или је прихватају без дубљег разумевања. Објаснио сам да вештачка интелигенција није нова појава; већ 50-их година прошлог века развијени су први модели и алгоритми. Међутим, тек данас, захваљујући напретку у процесорској снази и меморији, вештачка интелигенција постаје део наше свакодневице, присутна у нашим телефонима и многим другим уређајима.

Један од кључних делова мог предавања било је објашњење како вештачка интелигенција функционише и како се може користити у служби цркве. Истакао сам да вештачка интелигенција може анализирати огромне количине података и донети одлуке на основу статистичких модела и математичких формула. Ипак, она нема емоције, срце нити душу, што је чини много другачијом од људског бића. Посебно сам нагласио важност разумевања и контролисања вештачке интелигенције. Говорио сам о етичким питањима везаним за коришћење вештачке интелигенције, истичући да креатори тих алгоритама често долазе из компанија које немају везе са православном црквом. То значи да одговори које вештачка интелигенција пружа могу бити филтрирани и обликовани према вредностима тих компанија, а не према православним принципима. Због тога је важно да црква развије своје моделе вештачке интелигенције, прилагођене православним вредностима и учењима.

Током предавања, изложио сам неколико мојих личних предлога као практичних примера како вештачка интелигенција може бити коришћена у цркви. Један од мојих предлога био је дигитално духовно саветовање, где би верници могли добити подршку путем чета 24 сата дневно, 7 дана у недељи. Иако је лични контакт са духовником незаменљив, указао сам на чињеницу да вештачка интелигенција може пружити основне савете и позвати вернике на важност молитве. Такође сам предложио интерактивне курсеве, као и аутоматизацију административних задатака у цркви.

Једна од кључних тема била је и могућност коришћења мобилних апликација за молитве и православне игре. Навео сам пример православног календара, који је некада био неприхватљив у дигиталном формату, али данас је незамисливо да га немамо на мобилним телефонима. Такође сам разматрао идеју о развоју игара које би деци приближиле православне вредности, препознавање икона и манастира, и на тај начин их едуковале кроз забаву. Тада се из публике јавио господин Самур Ранковић који је развио игру за мобилне телефоне “Свети”, намењену родитељима и деци, која лепим и духовним садржајем подучава играче о православним иконама и светитељима.

Такође сам нагласио потребу за постављањем граница у коришћењу технологије. Превише ослањања на технологију може довести до удаљавања од духовности и стварног живота. Истакао сам да је важно да црква буде та која ће управљати технологијом, а не обрнуто. Вештачка интелигенција треба бити алат који служи човеку, а не да човек буде заробљен технологијом.

На крају, позвао сам све присутне да промишљено и одговорно користе вештачку интелигенцију и друге савремене технологије у служби цркве. Истакао сам да је важно остати веран основним учењима цркве, док истовремено технологију треба користити за унапређење црквене мисије. На тај начин користећи технологију црква постаје све приступачнија верницима у савременом свету. Коришћење савремених технологија омогућава нам да ширимо своју мисију и досегнемо до већег броја верника, док истовремено остајемо верни својим основним вредностима и принципима.

Ненад Бадовинац

Извор: nenadbadovinac.com