U subotu 30. marta 2019. godine, u okviru vaskršnjeg ciklusa predavanja koje organizuje Crkvena Opština u Zagrebu, održano je treće po redu predavanje.
Na temu Istorijski razvoj i liturgijska upotreba krsta govorio je đakon Radomir Vrućinić, profesor Liturgike u Bogosloviji Svetog Save u Beogradu.
Đakon Radomir je uz pomoć PowerPoint prezentacije sproveo slušaoce kroz istorijski razvoj krsnog znaka podelivši taj razvoj u tri razvojne etape, jedne predhrišćanske i dve hrišćanske. Nakon što je na veoma lep i slikovit način prikazao istorisjki razvojni put krsnog znaka pre stradanja Hristovog, počevši od Bronzanog doba, govorio je o hrišćanskom periodu krsnog znaka i njegovom ikongrafskom razvoju u hrišćanskoj eri.
Drugi deo predavanja se odnosio na liturgijsku upotrebu krsta, gde je predavač istakao praznike i dane u liturgijskoj godini koji su posvećeni krstu.