Преображење Господње прослављено је у понедјељак, 6/19. августа, у Загребу, величанственом Светом Литургијом коју је поводом великог празника, уједно и храмовне славе загребачког храма, служио Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске. Дан раније, у навечерје Преображења, Владика Кирило предстојао је празничним бденијем. На оба богослужења саслуживало му је загребачко свештенство. Појао је хор храма предвођен Оленом Циглењак. Након Свете Литургије благословени су славски дарови, као и плодови винограда. Мноштво народа сабрало се у храму на Цвјетном тргу, а дружење је након богослужења настављено за славском трпезом, у просторијама Црквене општине.
У литургијској бесједи владика Кирило је истакао да је важно знати циљ ком тежимо приликом започињања било ког посла, јер онда када не знамо циљ лутамо изгубљени у времену и простору, изгубљени на многим континентима, у бригама овога свијета. Према ријечима епископа, празник Преображења Господњег и Госпојински пост који је у току говоре нам о циљу и смислу нашег живота.
„Циљ нашег живота је задобијање Царства небеског, а данашњи празник нам говори како ће оно изгледати. Управо Господ када је научио своје ученике свему ономе што је сматрао да је нужно да их научи, хтио је да своју науку потврди догађајем у ком ће нам отворити прозор у будуће Царство ка којем стремимо и због ког је Он дошао, сишао с небеса, оваплотио се од Пресвете Дјеве Марије, распео се за нас и много тога претрпио да би нас увео у Царство Оца нашег небеског. Данас, на празник Преображења, драга браћо и сестре, отворио нам се прозор у то будуће стање. У питању је реално постојање и једино битије које је постојано, које се не мијења и које не подлијеже смрти и пропадљивости“, рекао је владика Кирило.
Епископ је казао и да је могућност наших сазнања ограничена. ”Летимо у космос, посједујемо разне науке, технологију, мобилне телефоне, али гдје год се загледамо видмо смрт, пропадљивост, ратове и биједу. Узалуд је сваки људски напор јер човјек не може себе да спаси, не може да изађе из просторно-временском континуума у који се затворио грехопадом. Који је излаз? Управо данашњи празник говори о том излазу – отворили су нам се прозор и врата, јер је Господ за себе рекао да је Он врата. Када говоримо о циљу нашег живота, знајмо да је циљ преображај нас самих и преображај све твари”, казао је епископ Кирило.