Исцјељење је духовни догађај и тиче се цијелога човјека
28/08/2021
Не можемо пристати да постојимо ми и они, за нас су сви – ми
06/09/2021

Не питајте ко ком народу припада

Отупљујте оштрице, градите мостове, не питатaјте ко је ко, како се изражава, ком народу припада, него, служећи Литургију, свједочите мир и сваког човјека причешћујте, порука је коју је Патријарх упутио Митрополиту црногорско-приморском Јоаникију

 

Његова Светост Патријарх српски Порфирије служио је у недјељу, 5. септембра 2021. године у Цетињском манастиру Божанствену литургију и увео у трон црногорско-приморских митрополита Јоаникија, новог предстојатеља те епархије. Патријарху је, поред митрополита Јоаникија, саслуживао и Епископ крушевачки Давид, члан Светог Архијерејског Синода, као и свештенство митрополије.

Обраћајући се новоустоличеном митрополиту, патријарх је рекао: „Овим свечаним чином ми нисмо дошли било шта да отмемо, било кога да угрозимо и, не дај Боже, било шта да украдемо. Ми смо дошли да извршимо свети чин вашега устоличења на место архијереја ове помесне, Богом спасаване, епархије, а служба архијереја није ништа друго него служба самога Исуса Христа.“

Говорећи о миру као о једном од основних литургијских молитвених мотива, Патријарх Порфирије истакао је да је мир унутарњи трептај бића Митрополита Јоаникија.

„Ви сте показали и доказали сте до сада да сте јаки, али јаки у Христу, вјером јаки, љубављу јаки, јаки управо оним што стоји у Литургији, а то је да проповедате и проносите мир овде, у овој светој и распетој земљи, јер мир је овде потребнији него било шта. Ваша ће мисија бити, то од Вас сабор наше Цркве очекује, а и читава Православна црква, да отупљујете оштрице, да градите мостове, да не питате ко је ко, како се изражава, ком народу припада, него да, служећи Литургију, сведочите мир и сваког човека причешћујете, питајући га само за његово име којим је крштен у име Оца, и Сина и Светога Духа и по којем га сам живи Господ познаје“ – рекао је Патријарх.

Мир је овдје потребнији него било шта

Благодарећи на избору за новога Митрополита Црногорско-приморског, и не желећи да се осврће на немиле догађаје који су пратили устоличење,  Митрополит Јоаникије је казао: „Ова Митрополија је била и остала један од најјачих стубова у великој одуховљеној грађевини Српске Православне Цркве кроз цијелу њену историју. Заблистала је светошћу наших архијереја, подвижника и мученика, љепотом њених светиња и непрекидног умјетничког стварања. Његовање српске ћириличне писмености и књижевности у овој Митрополији може се пратити као златна нит од Иловичке крмчије, врањинских повеља, Горичког зборника, преко Ободске, а касније и Божидареве штампарије, Цетињског љетописа па све до Светог Петра и Његоша чија се пјесничка ријеч код нас често узима као мјера вриједности и љепоте говора и књижевног стваралаштва. Овдје се понајвише причало о свецима и јунацима који су животе полагали за ближње своје и о догађајима који имају морални и духовни смисао.“

Митрополит Јоаникије се осврнуо и на бреме архијерејске службе, као и на вјековне подјеле које муче Црну Гору: „Наша архијерејска служба које нас је Господ удостојио да је вршимо у Дому Његовом, Цркви, је живо учешће у тајни Христове првосвештеничке службе не по нашој врлини и памети, него по Божијем дару, милости и човјекољубљу. Не заборављамо, међутим, да је ова света служба препуна тешкоћа, да нас у овоме свијету неће заобићи чаша горчине по Његошевом искуству: чашу меда још нико не попи, штио је чашом жучи не загрчи…“

„Различита мишљења, ако су мишљења, неће бити проблем, уколико имамо међусобног поштовања. У том случају биће нам изазов да једни друге боље упознамо и да проширимо своје видике. Размјењујмо зато, драга браћо и сестре, у нашим расправама, не мржњу и пакост, него разложне мисли и добру вољу и осјетићемо близину братскога мира, који нам је потребан више од хљеба. Ако заједнички потражимо добро, мир ће нам бити још ближе. Као архипастир служићу братском помирењу у Црној Гори, лијечећи старе и нове ране на бићу повјереног ми народа.“ – рекао је нови предстојатељ Митрополије црногорско-приморске.